Z czego wynikają zasady doboru nieruchomości komercyjnych?

1124
0
Share:

Każdy z przedsiębiorców, poza oczywiście tymi działającymi w obrębie swojego własnego gospodarstwa domowego, poszukuje odpowiedniego miejsca dla realizacji podstawowych celów swojej działalności gospodarczej. Odpowiednie nieruchomości komercyjne są obecnie bardzo pożądane – niemniej jednak bańka nieruchomościowa i gigantyczne koszty jednostkowe kupna oraz wynajmu znacząco ograniczają możliwości rozwoju działalności gospodarczej i kreują realnie wyższe koszty prowadzenia biznesu, co przekłada się na droższe i mniej konkurencyjne usługi.

Pod jakim kątem powinniśmy dobrać lokal pod działalność?

Cóż, nie jest to sprawa jednolita. Bowiem, w przypadku klasycznej branży usługowej nie jest nam z reguły potrzebne specjalne zaplecze sanitarne. Oczywiście, inne są wymogi dla warsztatu np. komputerowego, a zupełnie inne dla usług kosmetycznych, fryzjerskich lub innych pokrewnych. Największe obostrzenia są obecne jednak w przypadku świadczenia usług gastronomicznych i sprzedaży żywności. Szczególnie surowe normy nakładane przez Generalny Inspektorat Sanitarny przekładają się na to, jak zaadaptować i jak dobrać należy nieruchomości komercyjne pod kątem między innymi instalacji sanitarnej, grzewczej, wentylacji oraz innego zapotrzebowania. Warto sprawdzić przed poszukiwaniem lokalu, jakie musi on spełniać warunki. Szczególnie ostre wymogi pojawiają się w przypadku zakładów opieki zdrowotnej – gdy więc pragniemy uruchomić przychodnię lub gabinet stomatologiczny, to dysponować musimy raczej większym lokalem, a często też – rozdzieleniem ruchu chorych oraz zdrowych. Widzimy więc, że nie wszystkie nieruchomości komercyjne da się z łatwością zaadaptować do realizowanej przez nas działalności gospodarczej. Często w takiej sytuacji o wiele lepszym krokiem jest postawienie obiektu od podstaw lub też poszukiwanie lokalu, który pełnił podobne funkcje w przeszłości.

Gdzie szukać nieruchomości komercyjnych?

Obecnie internet znacząco ułatwia poszukiwanie nieruchomości komercyjnych. Przebierać możemy pod względem lokalizacji, wielkości oraz innych parametrów. Jest to znaczące ułatwienie, które istotnie umożliwia nam prowadzenie rentownej działalności gospodarczej – przy maksymalnej optymalizacji kosztów związanych z wynajmem lub też zakupu lokalu usługowego.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne

Share: