Uzdatnianie wody w domu

1887
0
Share:
Uzdatnianie wody w domu

Niemal każde przedsiębiorstwo wód i kanalizacji prezentuje na swojej stronie internetowej podstawowe parametry „produkowanej” przez siebie wody, która następnie jest transportowana do mieszkań i domów. Czy jednak w prosty sposób możemy podnieść walory takiej wody?

Uzdatnianie wody – skład wody

Zanim przejdziemy do sposobów i możliwości podnoszenia walorów domowej wody warto uświadomić sobie, że skład wody na bieżąco kontrolowany jest na etapie jej „produkcji” i oczyszczania – w przedsiębiorstwie wód i kanalizacji, a zatem jeszcze przed tym, zanim woda zostanie wtłoczona do rur transportowych. Kontrole stanu wody przeprowadzane u odbiorców końcowych, a to w naszych domach i mieszkaniach, odbywają się niezwykle rzadko. Warto pamiętać jednak o tym, że stan wody pomiędzy przedsiębiorstwem wód i kanalizacji, a naszym domem może ulec drastycznemu pogorszeniu ze względu na stan rur, którymi woda jest doprowadzana.
O ile najczęściej instalacja w samym budynku jest stosunkowo nowa, tak już rury idące przez miasto są użytkowane przez wiele lat!

Usunięcie zanieczyszczeń fizycznych

Pierwszym etapem uzdatniania wody w domu powinno być zastosowanie przepływowego filtra polipropylenowego, którego zadaniem będzie mechaniczne oczyszczanie wody – z pyłków, drobinek i innych zanieczyszczeń fizycznych (np. rdzy), które znalazły się w wodzie przed dotarciem do naszego domu lub mieszkania. W ten sposób zatrzymamy zanieczyszczenia mogące zbyt szybko zapchać kolejne z zastosowanych filtrów.

Usunięcie smaku, zapachu i brzydkiej barwy

Drugim z filtrów w naszej domowej stacji uzdatniania wody powinien być bezapelacyjnie filtr węglowy, a właściwie filtr z węglem aktywnym. W ten sposób usuwa się przede wszystkim wszelkie zanieczyszczenia organiczne, które nie tylko wpływają na pogorszenie takich właściwości jak smak wody, jej barwa czy aromat, ale mogą odpowiadać również za ewentualne problemy ze zdrowiem (w tym np. biegunkę). Węgiel aktywny jest znany od wielu lat jako szybki i efektywny sposób uzdatniania wody i stosowany również na etapie produkcji wody w przedsiębiorstwach wód i kanalizacji.

Uzdatnianie wody – inne filtry

Podsumowując, pomimo tego, że na rynku znajdziemy również filtry z żywicą jonowymienną czy azotanowe, to nie są one niezbędne w domowej instalacji. Jeżeli mamy jednak miejsce na rozbudowanie domowego punktu uzdatniania wody oraz koszt instalacji nie jest dla nas problemem, to warto jednak pomyśleć o większej ilości filtrów. Podstawą jest jednak filtr do usuwania zanieczyszczeń fizycznych (np. ze starych rur) oraz filtr węglowy odczuwalnie poprawiający właściwości domowej wody.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

Share: