Usuwanie zmian skórnych – czym usuwać znamiona?

418
0
Share:

Usuwanie znamion, zwłaszcza tych, które przeszkadzają lub wyglądają podejrzanie, to element profilaktyki zdrowotnej. Poznaj różne metody.

Usuwanie zmian skórnych – czym usuwać znamiona?

Zmiany skórne w postaci znamion, pieprzyków czy brodawek występują praktycznie u każdego. Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie trzeba ich usuwać, choć można. Wskazaniem do usuwania znamion mogą być zarówno względy zdrowotne, jak i estetyczne. Poznaj trzy możliwości likwidacji zmian skórnych.

Jakie zmiany skórne powinny wzbudzić Twoją czujność?

Zmiany skórne należy bacznie obserwować, kierując się prostą metodą ABCDE (od pierwszych liter angielskich słów, określających cechy zmian skórnych):

  • A (asymmetrical) – jeśli zmiana skórna ma asymetryczny kształt, staje się podejrzana i należy rozważyć jej usunięcie;
  • B (border) – jeśli brzegi znamienia są nieregularne, trzeba mu się bliżej przyjrzeć;
  • C (color) – pieprzyk, który jest nietypowo napigmentowany, staje się zmianą atypową i wymaga konsultacji z lekarzem;
  • D (diameter) – zmiana skórna, która jest duża (powyżej 5 mm) lub szybko się powiększa, powinna być bacznie obserwowana;
  • E (evolving) – jeżeli w ostatnim czasie coś zmieniło się w wyglądzie Twojego pieprzyka, tj. zwiększyła się jego płaszczyzna czy kolor, jest to podstawa do wizyty u dermatologa.

Jeśli Twoje znamię nosi jedną z tych cech, powinieneś niezwłocznie wybrać się do lekarza. Profilaktyczne usuwanie znamion, które wzbudzają podejrzenia, odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozwojowi czerniaka, czyli nowotworu skóry.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, wskazaniem do usuwania zmian skórnych laserem jest również ich ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz narażenie na podrażnienia mechaniczne. Wypukłe znamiona, znajdujące się na szyi, mogą na przykład zahaczać się o biżuterię i przez to podrażniać się, czego konsekwencją jest krwawienie czy stan zapalny. Zmiany skórne usuwa się również z powodów estetycznych, zwłaszcza gdy zlokalizowane są w widocznych miejscach.

Usuwanie znamion – 3 podstawowe metody

Usuwanie znamion laserem CO2

Laserowe usuwanie znamion to jedna z najmniej inwazyjnych metod likwidacji niezłośliwych zmian skórnych. Laser CO2 emituje światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. Nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest mało bolesny, a skóra podczas terapii jest dodatkowo chłodzona. Tryb pracy lasera dobierany jest w zależności od głębokości i wielkości zmiany. W zetknięciu lasera z uwodnioną zmianą skórną dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne, co minimalizuje krwawienie. Znamiona usuwane są w całości, blizna nie jest widoczna.

Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Radiochirurgia to jedna z najnowocześniejszych metod usuwania znamion o łagodnym charakterze. Zabieg wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia, np. Surgitron. Leczenie jest niezwykle precyzyjne i bezpieczne. Procedura polega na błyskawicznym podgrzaniu wybranego obszaru ciała za pomocą fal elektromagnetycznych. Zmiana skórna zostaje usunięta w całości. Metoda ta wykazuje również działanie koagulacyjne, które praktycznie eliminuje krwawienie z rany.

Chirurgiczne wycinanie znamion

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz decyduje się na chirurgiczne usunięcie znamienia. Metoda ta pozwala na pobranie materiału tkankowego i przeprowadzenie badania histopatologicznego w laboratorium. Takie badanie umożliwia wykrycie z dużą dokładnością, czy wycięta zmiana skórna jest złośliwa, czy łagodna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a po wygojeniu się ranki może pozostać niewielka blizna. Co najważniejsze, jest to zabieg ratujący życie, jeśli okazałoby się, że wycięta zmiana miała charakter nowotworowy.

Jaką metodę usuwania zmian skórnych wybrać?

Wybór metody usuwania zmian skórnych jest zależny od ich kategoryzacji. Zabiegi wykonywane są zarówno z powodów estetycznych, jak i ze względu na wskazania medyczne. Podczas konsultacji lekarz dokładnie bada zmianę, a także próbuje wykluczyć przeciwwskazania do poszczególnych metod. W przypadku znamion, które nie noszą niepokojących cech, najczęściej wybierane jest laserowe lub radiochirurgiczne usuwanie znamion. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, bezpieczniejsza jest opcja chirurgiczna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod usuwania zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

Share: