Systemy nawadniania ogrodów

1649
0
Share:

Nowoczesne ogrody wymagają pielęgnacji. Dziś zamiast sadzić w nich warzywa i owoce, wielu ludzi decyduje się na zrobienie dużego trawnika, który ma służyć przede wszystkim jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla dzieci oraz dorosłych. Aby trawnik wyglądał schludnie i cieszył oko domowników oraz ich gości, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Oprócz koszenia i nawożenia, trawnik musi być odpowiednio nawadniany. Tutaj, w zależności od wielkości trawnika oraz jego usytuowania, bardzo wygodnym rozwiązaniem może być zainstalowanie systemu nawadniania trawników. Takie rozwiązanie pozwoli nam oszczędzić sporo czasu, a w przypadku sterowania elektronicznego nie będzie wymagało podlewania trawnika przez rodzinę czy znajomych przy naszej dłuższej nieobecności.

Z czego składają się nowoczesne systemy nawadniania trawników?

Podstawowym elementem każdej instalacji, której zadaniem jest nawadnianie ogrodów jest zawór wstępny, czyli ten, który znajduje się „na wlocie” do instalacji nawadniania. Od zaworu odchodzą rury, których średnicę należy dobrać ze względu na ciśnienie wody w instalacji, która zostanie podłączona do systemu nawadniania. Na końcu rury znajduje się zraszacz, bądź zraszacze do trawy, których kształt i budowa ściśle zależą od zastosowania.

Zraszacze do trawy mogą być poprzedzone przez zawory sterowane elektrycznie lub elektromagnetycznie, jeśli instalacją steruje komputer. Takie rozwiązanie pozwala na automatyczne sterowanie podlewaniem. W przypadku prostych, podstawowych instalacji stosowanie zaworów przed zraszaczem nie jest konieczne i raczej byłoby tylko dodatkową komplikacją. W obecnie budowanych instalacjach najczęściej korzysta się ze zraszaczy do trawy wynurzalnych, czyli takich, które wynurzają się po uruchomieniu podlewania.

Systemy nawadniania trawników dla najbardziej wymagających

Firmy oferujące instalacje nawadniania ogrodów – http://zielony-trawnik.pl/uslugi.html przewidziały szeroką gamę produktów dla najbardziej wymagających klientów. Nowoczesne komputery do takich instalacji posiadają możliwość podłączenia zewnętrznych czujników i sond, które pozwalają na dobranie parametrów podlewania w zależności od warunków pogodowych. Dzięki temu nawadnianie ogrodów realizowane jest w bardziej oszczędny i przyjazny roślinom sposób. Niektóre systemy do nawadniania trawników mają podłączone sondy badające temperaturę i wilgotność powietrza, temperaturę i wilgotność gleby oraz inne parametry wpływające na czas podlewania. Tego typu zestawy do nawadniania ogrodów są wybierane przez ludzi, którzy mają olbrzymie połacie trawy na swoich działkach oraz przez klientów, którym zależy na najwyższej jakości kupowanych produktów.

Share: