live url cznauroda.pl https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/

Susz warzywny – największe zalety

2215
0
Share:

Warzywa i owoce to produkty bardzo bogate w składniki odżywcze, dlatego też warto zadbać o to, aby znajdowały się w naszej codziennej diecie. Najkorzystniejsze dla organizmu jest spożywanie ich w najmniej zmienionej formie, czyli na surowo. Niestety zarówno warzywa, jak i owoce charakteryzują się dużą podatnością na psucie podczas bardzo długiego przetrzymywania. Rozwiązaniem tego problemu jest susz warzywny, który można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.

Jak wygląda produkcja suszonych warzyw i owoców?

Suszenie jest bardzo starą i niesłychanie skuteczną metodą utrwalania żywności. Najważniejszym zadaniem suszenia jest oczywiście znaczące przedłużenie trwałości oraz wydłużenie przydatności do spożycia świeżych produktów. Jak powszechnie wiadomo woda jest doskonałym środowiskiem dla szkodliwych drobnoustrojów, a zdecydowana większość produktów roślinnych składa się właśnie z wody. Owoce statystycznie zawierają około 80-90% wody, a warzywa zawierają nawet 95-98% wody.

Suszenie jest bardzo prostym procesem, który najprościej rzecz mówiąc prowadzi do ograniczenia zawartości wody w produktach, dzięki czemu można bardzo skutecznie zahamować rozwój szkodliwej i niebezpiecznej mikroflory. Suszenie bardzo skutecznie hamuje również wszelkie procesy enzymatyczne w żywności, które w dużej mierze prowadzą do straty nie tylko cennych barwników, ale również ważnych składników odżywczych.

Susz warzywny – największe zalety

Suszone warzywa i owoce są o wiele trwalsze niż swoje świeże odpowiedniki. Największą zaletą suszu warzywnego jest przede wszystkim to, że dostarcza on więcej składników mineralnych, cukrów oraz błonnika pokarmowego (w porównaniu z świeżymi produktami). Przykładowo 100 gram suszonych moreli dostarcza około 60 mg magnezu, z kolei zwykłe morele w identycznej porcji dostarczają jedynie 9mg magnesu. Dla bardzo wielu osób dużym plusem suszu warzywnego będzie również to, że łatwiej jest nadać dzięki niemu wygodną do użytkowania formę.

Wiele suszonych warzyw i owoców posiada również bardziej intensywny smak i niesamowity zapach. Mowa tutaj przede wszystkim o liściach pietruszki, suszonych śliwkach i grzybach. Pamiętać należy również i o tym, że suszenie w bardzo dużym stopniu pozytywnie wpływa na obniżenie zawartości szkodliwych dla organizmu azotynów.

Susze warzywne są bardzo tanie, a co najważniejsze nie wymagają żadnej specjalistycznej obróbki przed podaniem. Suszone owoce mogą stanowić doskonały element słodzący ciasta. Namoczone daktyle są doskonałą alternatywą dla cukru, który jak powszechnie wiadomo nie jest zbyt zdrowy.

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką OGRODNIK S.A.

Share: