Skitouring – czy to bezpieczna dyscyplina narciarska?

1499
0
Share:

Narciarstwo uprawiane poza wyznaczonymi trasami może nieść ze sobą mnóstwo emocji, ale również ryzyko. Czy skitouring jest bezpieczną dyscypliną sportową i tym samym, czy jest to dobra propozycja przeznaczona dla każdego?

Na czym polega narciarstwo skitourowe?

Narty mają wszechstronne zastosowanie. Na dwóch deskach można zjeżdżać po dobrze przyszykowanych trasach, ale również można przemierzać na nich nieprzygotowane szlaki, które także mogą dawać mnóstwo satysfakcji. Na tym polega skitour – skitouring, czyli narciarstwo skitourowe.

Ta dyscyplina narciarstwa łączy w sobie zalety jazdy na nartach oraz turystyki górskiej. W związku z tym to nie tylko zjazdy, ale również podchodzenie pod różne zbocza. Skitour na pewno przypadnie do gustu tym, którzy chcą odwiedzić na nartach szczyty gór lub po prostu aktywnie spędzić czas w pięknych zakątkach.

Do skitouringu konieczne jest zakupienie specjalnego sprzętu, który pozwala na przemierzanie dziewiczych tras – nieubitego, miękkiego śniegu, górskich zboczy. Wykorzystuje się wtedy specjalne narty skitourowe, dopasowanie do nich buty i wiązania, foki, kijki i inne dodatki.

Narciarstwo skitourowe – fascynujące, lecz też ryzykowne

Generalnie, narciarstwo skitourowe jest aktywnością, która może być ryzykowna. Wynika to głównie z faktu, że jazda po mało uczęszczanych zakątkach oraz nieubitym śniegu może powodować ryzyko urazów oraz powstawania lawin.

Poruszanie się po mało popularnych, nieprzygotowanych trasach może skutkować w wypadkach. W związku z tym skitour to propozycja dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności, a także dobrą kondycję. Istnieje także ryzyko schodzenia lawin, dlatego każdy amator skitouringu powinien pamiętać o tym, by nie uprawiać swojego ulubionego sportu przy niekorzystnych warunkach.

Warto zatem pamiętać tym, że skitour może być niebezpieczny. Aby zmniejszyć to ryzyko, stosuje się wtedy także wyposażenie, które może zapewnić narciarzowi odpowiednią ochronę.

Bezpieczny skitour – co trzeba zakupić?

Aby skitouring był bezpieczniejszy, konieczne jest zakupienie odpowiedniego wyposażenia, w tym:

– kask skitourowy – chroni głowę przed urazami
– kijki skitourowe – pomagają w podchodzeniu, zjazdach, a także badaniu podłoża
– czekany – pozwalają na pokonywanie stromych zboczy, mogą chronić przed ześlizgiwaniem się
– lawinowe ABC – detektor, sonda i łopatka lawinowa, ewentualnie plecak lawinowy

Podsumowując, narciarstwo skitourowe może być ryzykowne. Stosowanie właściwego wyposażenia i zdrowy rozsądek mogą jednak zmniejszyć to niebezpieczeństwo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Share: