zobacz ategocena.pl myana-bg.org

Siłowniki pneumatyczne – budowa i zastosowane materiały

1913
0
Share:

Ciężko byłoby sobie wyobrazić nowoczesną fabrykę, niewykorzystującą w procesie produkcji nowoczesnych i wydajnych siłowników pneumatycznych. Skutecznie napędzają one najróżniejsze maszyny oraz inne urządzenia na linii produkcyjnej, ale zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szerokie zastosowanie znajdują.

Podział ze względu na zasadę działania.

Siłowniki pneumatyczne działają na podstawie zamiany energii sprężonego powietrza na energię mechaniczną, zazwyczaj siłę lub moment obrotowy. Jest to niezmienne dla każdego ich rodzaju, ale możemy je podzielić przede wszystkim ze względu na zasadę ich działania.

Najpowszechniejsze i najczęściej używane są stosunkowo proste siłowniki jednostronnego działania. Ruch zamontowanego w nich tłoka, jaka sama nazwa wskazuje, odbywa się w jedną stronę w wyniku oddziaływania sprężanego powietrza, a ruch powrotny powoduje zazwyczaj mocna sprężyna. W wielu urządzeniach można również zetknąć się z siłownikami dwustronnego działania, gdzie za ich całą pracę odpowiada sprężony gaz.

Budowa typowych siłowników pneumatycznych.

Zasada działania nie jest jedynym kryterium podziały tego typu siłowników. Równie często dzieli się je ze względu na budowę, decydującą również o konkretnym zastosowaniu. Bardzo charakterystyczne są np. siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe, inaczej nazywane liniowymi, pozwalające na przemieszczanie ładunku wzdłuż całej swojej długości.

W wielu urządzeniach można zetknąć się również z siłownikami o tzw. krótkim skoku, maksymalnie do 50 mm, który doskonale sprawdza się w miejscach ograniczających możliwości zabudowy większych konstrukcji.

Materiały używane do produkcji.

W kwestii materiałów, z których produkuje się popularne siłowniki pneumatyczne, ich wybór zależy od warunków, w jakich będą użytkowane. Konstrukcje przeznaczone do przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego, są najczęściej wykonywane z wykorzystaniem wysokiej jakość stali nierdzewnej, a nawet kwasoodpornej. Daje to im wymaganą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia, na które będą narażone przez długie lata eksploatacji, w tym również agresywne działania substancji chemicznych.

Zupełnie inny rodzaj materiałów stosuje się do siłowników pracujących w warunkach ciągle zmieniających się temperatur. Używane w chłodniach czy w pobliżu pieców hutniczych, muszą być wyposażone w odporne uszczelnienia, wykonane z syntetycznej gumy lub wyjątkowo wytrzymałego teflonu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Share: