Separatory tłuszczu – czemu są tak ważne?

1583
0
Share:
Separatory tłuszczu - czemu są tak ważne?

Wprowadzanie tłuszczu do zwykłych systemów kanalizacyjnych może spowodować wiele problemów eksploatacyjnych oraz negatywnie wpłynąć na pracę całej oczyszczalni ścieków. Można jednak temu zaradzić, a pomóc mogą separatory do oczyszczalni.

Czemu służą te urządzenia?

Separatory tłuszczu służą oddzielaniu tłuszczy spożywczych od ścieków sanitarnych, co dzieje się w procesie flotacji. Zapobiega to dostaniu się ich do zwykłych ścieków, co mogłoby być problematyczne. Głównie z tego powodu, że tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, ale znajduje się w niej w postaci trudno ulegających rozkładowi kleistych grudek. Duża ilość tłuszczy w sieciach kanalizacyjnych może powodować między innymi zarastanie rur, a co za tym idzie – znaczne zmniejszenie ich przekroju przepływu. Do tego, w efekcie rozkładu biologicznego tłuszcze tworzą żrące kwasy tłuszczowe, które mają bardzo nieprzyjemny zapach. Kiedy kwasy te pojawią się w ogólnych oczyszczalniach ścieków mogą stwarzać poważne problemy eksploatacyjne, takie jak: deficyt tlenowy i zarastanie złóż. Jak więc widać, niezbędne jest, by separatory oleju działały wszędzie tam, gdzie nadmiernie powstają tłuszcze (mogą być to domy prywatne, ale także wszelkie zakłady gastronomiczne). Warto zauważyć, że tłuszcze znajdują się przede wszystkim w ściekach pochodzących z kuchni zbiorowego żywienia (np. restauracji i stołówek) oraz w ściekach z przemysłu rolno-spożywczego.

Zasada działania separatorów tłuszczu

Separatory oleju mogą być mobilne albo stacjonarne wolnostojące. Najczęściej jednak umieszcza się je w ziemi. Wykonuje się je z różnych materiałów. Spotkać można separatory: polietylenowe, poliestrowe, ze stali nierdzewnej (V4A), a także żelbetowe. Jeśli zaś chodzi o sam mechanizm działania to separatory tłuszczu wykorzystują zjawisko dekantacji. Oznacza to, że substancje, które są cięższe od wody (to znaczy: piasek, osad i szlam), osiadają na dnie zbiornika, a substancje lżejsze od wody (przede wszystkim tłuszcze) unoszą się na jej powierzchnię. Cały proces wygląda tak, że ścieki wpływają do separatora przez komorę wlotu. Wytworzony strumień zapobiega przywieraniu osadów z zawiesiny i zdekantowanych tłuszczów. Następnie przegroda zatrzymuje osady w pierwszej części urządzenia – czyli osadniku, a syfon wlotu zatrzymuje tłuszcze w separatorze. Na koniec tak zwana woda podczyszczona (z zawiesiny i tłuszczu) przepływa przez komorę wylotu i wpływa do sieci kanalizacyjnej. Należy pamiętać o tym, że temperatura ścieków wprowadzanych do separatora nie może przekraczać 30 stopni Celsjusza.

Share: