Rozliczanie podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?

1243
0
Share:

Corocznie znaczna część naszych rodaków opuszcza kraj i swoje rodziny, aby pracować za zachodnią granicą. Niektóre osoby wyjeżdżają jedynie podczas sezonu letniego, a inne – mają w Niemczech stałą pracę. Warto mieć świadomość, że pracując legalnie poza Polską i odprowadzając podatki do zagranicznej kasy, należy rozliczyć się nie tylko z polskim, ale też zagranicznym fiskusem. Jak to zrobić? Sprawdź!

Rozliczanie podatku z Niemiec w Polsce – to prostsze, niż myślisz!

Wydaje Ci się, że rozliczenie podatku za dochód uzyskany w Niemczech wiąże się z koniecznością wielu wizyt w urzędach, wypełnianiem stosu zawiłych dokumentów i problemami? W takim razie musimy wyprowadzić Cię z błędu! Corocznie ogromna rzesza osób stoi przed tym samym problemem: rozliczeniem się z zagranicznym fiskusem. W odpowiedzi na potrzeby rynkowe w większych miastach w Polsce zaczęły powstawać specjalne agencje, dzięki którym rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest dziecinnie proste. Doświadczeni w międzynarodowym prawie podatkowym księgowi przeprowadzą Cię przez cały proces, znacząco redukując ilość stresu. Nie musisz przejmować się barierą językową uniemożliwiającą zrozumienie wszystkich druków – specjaliści zajmą się wszystkim za Ciebie. Pamiętaj jednak, że do poprawnego uregulowania formalności wymagane są ściśle określne przez prawo niemieckie dokumenty, takie jak umowa z niemieckim pracodawcą, zaświadczenie EU/EWR oraz UE/EOG czy deklaracja podatkowa Est.

Warto wiedzieć

Pracując legalnie za granicą i odprowadzając podatki, możesz liczyć na specjalne ulgi. Do świadczeń najczęściej pobieranych przez rodaków pracujących za Odrą zaliczyć możemy Kindergeld (czyli środki przyznawane rodzicom wychowującym nieletnie dzieci albo dzieci uczące się do 25. roku życia). Co więcej,  od podatku możesz odliczyć sobie koszty uzyskania dochodu (Werbungskosten) czy szczególne wydatki (na przykład alimenty).

 

Share: