Początki na koniu

2766
0
Share:

Jazda konna to fascynująca przygoda. Naprawdę warto ją rozpocząć, bo może się okazać pasją na całe życie. Źródłem radości, ale też formą terapii, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach pełnych nerwów i stresów. To sport, który zapewni nam ukojenie, regenerację i wzmocnienie. Kilka spraw naraz. Przecież obecnie cenimy sobie takie aktywności. Od czego zacząć?

Teoria czy praktyka?

Niektórzy wolą przygotować się najpierw teoretycznie. Zaczynają od studiowania ciekawych pozycji książkowych. Tłumaczy się w nich od podstaw m.in. to, jak dosiąść konia, jak dbać o niego, czym jest derka dla konia lub czaprak dla konia, jakie ćwiczenia wykonywać z ziemi. Można też te wszystkie kwestie poznawać równolegle, oddając się przyjemności pierwszej i kolejnej jazdy. Łącząc aspekty teoretyczne z praktycznymi.

Lektura, film, instruktor

Zawsze warto sięgnąć po fachową książkę, w której prezentuje się zestawy ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest też obejrzenie filmu instruktażowego, który pomoże czasami zrozumieć popełniane przez nas błędy. Jednak najlepiej jest zdać się na profesjonalne wsparcie instruktora, który od razu objaśni nam sposoby ułożenia ciała, rodzaj wykonywanych ruchów, metody współdziałania z koniem.

Jak wybrać ubrania i sprzęt do jazdy konnej?

Na samym początku przydadzą się wygodne ubrania sportowe, które nakładamy na co dzień. Potem można zainwestować w takie rzeczy, jak: skarpety jeździeckie, kask do jazdy konnej (bardzo ważny), bryczesy i pozostałe elementy stroju (koszulki czy kurtki). Część z tych ubrań nadaje się do noszenia w sytuacjach niezwiązanych z jazdą konną.

Kask do jazdy konnej czy siodło warto dobierać wyjątkowo starannie, mając na uwadze konkretne przeznaczenie danej rzeczy, typ uprawianej przez nas jazdy. Można też zdecydować się na kask czy siodło o uniwersalnym charakterze.

Share: