Pielęgnacja niwaków – garść cennych porad

Niwaki to rośliny, które cechuje ciekawy wygląd. Są one coraz bardziej popularne w rodzimych ogrodach, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Konieczna jest zatem wiedza dotycząca wykonywania cięć rośliny, jak również jej wymagań w zakresie nawożenia i podlewania.
W jaki sposób należy pielęgnować niwaki?
Rośliny te wymagają umiejętnego formowania. Oznacza ono konieczność wykonywania regularnego cięcia na danym etapie wzrostu rośliny. Należy w tym wypadku pamiętać, że źle przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne mogą doprowadzić do jej uszkodzenia oraz obumarcia.
O czym należy pamiętać?
Przed przystąpieniem do formowania niwaków należy ocenić ich stan zdrowia. Formowanie nie powinno być bowiem przeprowadzane w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z infekcją o podłożu wirusowym czy grzybiczym. Podczas oceny dobrostanu rośliny należy ocenić jej pień, igły lub liście. W razie występowania ewentualnych zmian konieczne jest wykonanie oprysków lub tak zwanych cięć prewencyjnych. Po tego rodzaju zabiegach należy odczekać dwa tygodnie przed przystąpieniem do formowania rośliny.
Kiedy należy wykonywać formowanie?
Okres, w którym przeprowadza się formowanie zależy od konkretnego gatunku rośliny. W tym wypadku należy pamiętać o tym, że cięcie klonu powinno być wykonywane w środku lata. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku brzozy, zaś cięcie dębu, buku i grabu powinno być wykonywane zimą oraz wczesną wiosną. Jałowiec do gatunek rośliny, który może być cięty do połowy czerwca, zaś sosna powinna być przycinana wczesną wiosną. Poza określonym terminem, w którym należy wykonywać cięcie ważne jest również jego odpowiednie zabezpieczenie. Drobne korygowanie kształtu rośliny nie wymaga stosowania maści ogrodowych, natomiast silna interwencja w strukturę drzewa wymaga zabezpieczenia rośliny przed możliwością rozwoju infekcji grzybiczych. W celu ochrony zdrowia roślin można stosować między innymi węgiel drzewny, który aplikuje się na świeże i wilgotne miejsce cięcia. Formowanie niwaków obejmuje wykonane cięcia, które nadaje roślinie pożądany kształt. Dalsze zabiegi pielęgnacyjne mają na celu podtrzymanie uzyskanej wcześniej formy wraz ze wzrostem rośliny.
Czy warto decydować się na uprawę niwaków?
Zdecydowanie tak. Niwaki to estetyczne rośliny, które mogą być z powodzeniem tworzone z różnorodnych gatunków liściastych i iglastych. Dużą popularnością cieszą się na przykład żywotniki, które cechuje szybki wzrost. Rośliny te nie mają szczególnych wymagań w zakresie uprawy i są chętnie wybierane przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z niwakami.
Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.