O czym warto pamiętać mając przyczepę samochodową?

5686
0
Share:
O czym warto pamiętać mając przyczepę samochodową?

Posiadanie przyczepy samochodowej wiąże się z pewnymi prawami, jak i obowiązkami. Należy pamiętać, że wszystkie wymagania dotyczące oświetlenia przyczepy, jak i jej wyposażenia określone są w prawie. Dzięki temu dokładnie wiemy, co w danym przypadku jest konieczne, a co możemy sobie akurat odpuścić, bo jest tylko rozwiązaniem opcjonalnym.

Lampy do przyczep samochodowych

Ściśle przez prawo określane są zagadnienia lamp do przyczep samochodowych. Te powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu, ale także mieć konkretny kolor — zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Jakie lampy do przyczep samochodowych są obowiązkowe?

Obowiązkowe lampy do przyczep samochodowych to między innymi: przednie światła pozycyjne (jeśli przyczepa przekracza 1,6m), tylne światła pozycyjne, czerwone trójkątne odblaski z tyłu, zamontowane z tyłu i przodu światła obrysowe (jeśli szerokość przekracza 2,1). Ważny jest także kolor świateł — z przodu światła białe, żółte i niebieskie. Z tyłu czerwone, pomarańczowe i żółte.

Światła do przyczep bez problemu kupimy stacjonarnie oraz w sklepach Internetowych. Co więcej, w sklepach online bardzo często dostaniemy lampy do przyczep samochodowych w zestawie, co pozwoli nam na oszczędność czasu poświęconego na wybieranie poszczególnych elementów.

Jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe w przyczepie?

Prawo określa także obowiązkowe elementy wyposażenia przyczepy. Musi to być między innymi trójkąt ostrzegawczy, który uznawany jest za element absolutnie wymagany. Wielu kierowców dba też o podporowe, czy akcesoria, które ułatwiają im jazdę. Do takich możemy zaliczyć między innymi kamerę cofania — ta ułatwia jazdę każdemu, kto dopiero zaczyna jeździć z przyczepą, ale także jest nieodzownym elementem wyposażenia dla wszystkich tych, którzy często jeżdżą i zależy im na tym, by na drodze czuć się pewnie i bezpiecznie. Warto wziąć pod uwagę, że nawet dla najbardziej doświadczonego kierowcy jazda z przyczepą może być początkowo stresująca. Wymaga ona bowiem innego podejścia do jazdy, jak i samego sposobu jazdy. Kamera cofania tym samym pozwala mu na ułatwienie sobie tych pierwszych trudnych dni.

Zapoznanie się z wszystkimi wymogami dotyczącymi przyczep samochodowych to podstawa. Kierowca musi wiedzieć, jakie lampy do przyczep samochodowych są obowiązkowe, ale także zdawać sobie sprawę z wagi odpowiedniego oświetlenia. Do tego konieczna jest wiedza o podstawowych elementach wyposażenia przyczepy. Gdy już będziemy to wszystko wiedzieć, bo bez obaw wyjedziemy na drogę – pewni, że mamy wszystko dokładnie ta, jak powinno być. Co więcej, okaże się, że jazda z przyczepą jest naprawdę świetna!

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unitrailer.eu

Share: