deo.pl ncjapiekna.com.pl https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/

Nikiel – tylko w biżuterii?

2611
0
Share:
Nikiel – tylko w biżuterii?

Alergia na nikiel, ze względu na powszechność występowania tego metalu w przedmiotach codziennego użytku, jest dość uciążliwa i kłopotliwa. Jeśli po założeniu paska lub zegarka wystąpi na Twojej skórze swędząca lub piekąca wysypka, możesz mieć niemal pewność, że znajdujesz się w grupie około 60 milionów Europejczyków, cierpiących na alergię na nikiel. Fakt, że należy unikać taniej biżuterii albo sztućców z dodatkiem niklu nikogo szczególnie nie dziwi. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że alergen występuje nie tylko w metalowych przedmiotach,  a uczulenie może przybierać nie tylko formę kontaktową.

Nikiel w pokarmie

Znaczna część popularnych produktów spożywczych zawiera w swoim składzie nikiel. Metal występuje między innymi w czekoladzie, herbacie, mące, kakao, zbożach i orzechach. Stosunkowo niewielka ilość niklu jest obecna w mleku, jajach, rybach, warzywach oraz tłuszczach. Nasz organizm przyswaja tę substancję w bardzo małym stopniu – tylko 1-10%  spożywanego niklu zostaje w całości wchłoniętych. Produkty pochodzenia roślinnego wykazują większą zawartość uczulającej substancji. Wpływa na to głównie używanie nowoczesnych metod uprawy, w których mocno eksploatuje się sztuczne nawozy i pestycydy, rodzaj gleby oraz zanieczyszczenia środowiska.

Czym objawia się alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa na nikiel ma podobny przebieg do innych alergii pokarmowych. U alergika może pojawić się podrażnienie lub zapalenie spojówek, zapalenie śluzówki nosa, a w niektórych przypadkach nawet ataki astmy. Co więcej, alergia na nikiel może być przyczyną odrzucenia implantów stomatologicznych lub ortopedycznych.

Czy można całkowicie wyeliminować nikiel z diety?

Niestety, nikiel jest substancją bardzo powszechną w pożywieniu. Całkowite wyeliminowanie substancji z diety, bez szkody dla zdrowia, jest niemożliwe. Odpowiedni dobór jadłospisu pozwala jednak na znaczną redukcję ilości spożywanej szkodliwego dla alergików pierwiastka, co znacznie łagodzi objawy alergii.

Na stronie www alergiananikiel.pl dowiesz się więcej na temat alergii na nikiel, zarówno kontaktowej, jak i pokarmowej.

Share: