zobacz nstam.org myana-bg.org

Najczęściej wykorzystywane narzędzia budowlane

1773
0
Share:

Prace na budowach dzieli się na etapy, zatrudniając jednocześnie specjalistów, odpowiedzialnych za konkretny wycinek prac. To właśnie od aktualnego stanu realizacji prac na budowie zależy, po jakie narzędzia budowlane sięgają pracownicy, mający do wyboru różne narzędzia ręczne, elektryczne oraz dodatkowe pojemniki budowlane, skrzynki czy organizery, pomagające w utrzymaniu porządku wśród materiałów budowlanych czy narzędzi.

Elektronarzędzia czy narzędzia ręczne

Najczęściej narzędzia budowlane dzieli się na narzędzia ręczne, jak młotki budowlane, wkrętaki czy klucze, oraz elektronarzędzia. I choć wśród narzędzi z napędem elektrycznym znajdują się elektryczne wkrętaki czy wiertarki, to większość z nich jest ściśle dostosowana do prac budowlanych. Elektronarzędzia pomagają w szybszym ukończeniu prac budowlanych, a bez niektórych z nich trudno sobie wyobrazić wszelkie prace budowlane. Do kategorii narzędzi niezbędnych przy wykańczaniu wnętrz zalicza się przecinaki do glazury czy metalu, zestawy do szlifowania gipsu, frezarki, ale również młoto-wiertarki czy wkrętarko-wiertarki. Wśród elektronarzędzi dostępne są także szlifierki czy pilarki, coraz trudniej również wyobrazić sobie prowadzenie prac wykończeniowych bez specjalistycznych odkurzaczy budowlanych, które zbierają resztki materiałów, pyły budowlane czy wreszcie wodę.

Ręczne narzędzia wykorzystywane na budowie

Większość narzędzi budowlanych kojarzy się z młotkami budowlanymi, przecinakami, szpachlami czy kluczami nasadowymi. W zależności od wielkości młotka różna jest jego waga (najlżejsze ważą około 200 g, najcięższe ważą nawet 1 kg). Rękojeść młotka może być wykonana ze specjalnie wykończonego drewna, może być również wykończona specjalną powłoką grafitową. Przy niektórych pracach wykończeniowych warto sięgnąć po charakterystyczne młotki montażowe bezodrzutowe, których wielkość jest uzależniona od średnicy jego obucha. Takie młotki są dość ciężkie, mimo że ich trzpień jest wykonana z tworzywa sztucznego.

Pojedynczo czy w zestawie

Przy wyborze narzędzi budowlanych warto pamiętać, że niektóre z nich będą dostępne jedynie w zestawach. Jako komplety sprzedawane są klucze nasadowe z różnymi końcówkami, ale również klucze francuskie, przecinaki czy wybijaki. Coraz popularniejsze jest oferowanie narzędzi w kompletach, składających się z kilkudziesięciu elementów. Komplety narzędzi oferowane są w zamykanych walizkach, pozwalających na ich uporządkowane przechowywanie. Przy większych pracach remontowych ale również przy pracach o zróżnicowanym charakterze lepsze są przesuwane szafki z wysuwanymi szufladami, w których umieszczone są wybrane rodzaje narzędzi.

Share: