kerc.com -sf.org xanderncsenate.com

Na czym polega przejęcie firmy

1774
0
Share:

Żeby przedsiębiorstwo mogło zyskać mocną pozycję na rynku i skutecznie odpierać atak konkurencji, musi zastosować nowe rozwiązania będące unikatowymi i innowacyjnymi. Jest to szczególnie istotne, aby zachować swoich stałych klientów, ale jednocześnie przekonać do siebie tych nowych. Trzeba więc przeprowadzać niezbędne procesy dla prawidłowego funkcjonowania firmy.

Przejęcia firm – ważny czynnik transakcyjny

Istotnym elementem na rynku jest przejmowanie firm. Proces ten polega na przeniesieniu kontroli nad działalnością przedsiębiorstw między grupami inwestorów. Jest wiele motywacji tych celów – są to głównie motywy strategiczne i finansowe.

Przejęcie przedsiębiorstwa wiąże się z chęcią wzmocnienia swojej pozycji na rynku. Zwłaszcza może okazać się to korzystne na obszarach marketingowych i dystrybucyjnych. Proces przejęcia firm ma pozytywne oddziaływanie na zwiększanie potencjału w wielu dziedzinach.

Przebieg procesu przejęcia przedsiębiorstwa

Aby dokonać przejęcia przedsiębiorstwa we właściwy sposób, trzeba być dokładnie przygotowanym na wszystkie detale, które mogą się wówczas pojawiać. Najważniejsze jest samo określenie celów transakcji – w jaki sposób ma ona przynieść zysk firmie i dlaczego jest korzystna.Następnie trzeba zidentyfikować podmiot, który będzie można przejąć i zaaranżować ewentualne spotkania z nimi. Podczas meetingów można uzyskać stosowne informacje na temat tych firm. Można także przedstawić im propozycję umowy oraz wstępnie ją wycenić.

Kolejnymi elementami są szczegółowe analizy pod kątem prawnym oraz finansowo-podatkowym, tak aby zorientować się, że dany podmiot jest stabilny i inwestowanie w niego się opłaci. Istotny jest również optymalny model negocjacyjny i zapewnienie sobie specjalisty, który będzie optymalnym mediatorem w tym zakresie. Warto także przygotować się na efekty finalne transakcji – tj. przygotowanie umów i zgłoszenie wniosków do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Typy przejęć

Są różne typy przejęć firmy. Wyróżnia się horyzontalne, wertykalne, koncentryczne i konglomeratowe.

Horyzontalne polega na przejęciu przedsiębiorstwa, które reprezentuje tę samą grupę usług lub produktów. Coraz popularniejsze staje się jednak przejęcie koncentryczne – dotyczy ono przedsiębiorstwa stosującego podobną technologię. Można wykorzystywać jednak także konglomeratowe stosujące całkiem inne technologie i inne produkty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Share: