Metody czyszczenia kamienia

1595
0
Share:

W tym tekście chcemy przedstawić środki, które pozwalają na wyczyszczenie kamienia. Do ochrony takich materiałów jak klinkier, kostka brukowa należy podchodzić regularnie, bo dość szybko mogą wystąpić na nich różne zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Plamy oleju wykwity wapienne, albo zacieki można usuwać z pomocą tradycyjnych środków, które zaraz omówimy. Nie należy do tego używać kwasów bo penetrują one kamień i działają niekorzystnie na jego wygląd.

Pierwszym tradycyjnym rozwiązaniem do usuwania plam z kamienia, po które sięga Jan Kowalski będzie płyn do mycia naczyń. Jest w pewnym efektywny, ale nie rozwiązuje do końca problemu, bo często rozwadnia zanieczyszczenia, zamiast je pochłaniać i usuwać.

 

Jednym ze środków do czyszczenia kamieni jest środek o nazwie dr House

Wstępuje on w trzech odmianach – służy do czyszczenia marmuru, klinkieru i kostki brukowej. Oprócz usuwania i pochłaniania zanieczyszczeń jest wstanie natłuścić marmur – zostawia też wysoki połysk na granicie, tworzy warstwę ochronną na kostce brukowej i usuwa zanieczyszczenia także z porów kamienia, a nie tylko wierzchniej warstwy. Dzięki temu eliminujemy większość mchu. Polecany jest do niewielkich powierzchni kamieni.

 

Czyszczenie klinkieru jest jeszcze trudniejszym zadaniem

Jego porowata powierzchnia sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, na których następnie pojawia się roślinność. Oczywiście czas pojawienia zanieczyszczeń roślinnych jest długi, ale warto pamiętać że prędzej, czy później trzeba dokonać kompleksowego czyszczenia powierzchni. Do czyszczenia klinkieru potrzebny jest środek o wysokiej penetracji, który w przypadku mycia ręcznego często nie wystarcza. Zwykle jest to też czasochłonne zadanie.

Naszym zdaniem warto skorzystać z myjki ciśnieniowej. W połączeniu ze środkiem chemicznym otrzymujemy bardzo dobry efekt. Innym rozwiązaniem oczywiście będzie zatrudnienie specjalistów, którzy są w stanie wykonać tę pracę. Korzystają z bardziej profesjonalnego sprzętu, często nawet bez użycia chemii.

 

Wszystkie wymienione powyżej środki służą do czyszczenia niewielkich powierzchni. W przypadku większych zabrudzeń, kiedy mamy mocno zarośniętą kostkę brukową, albo marmurowy murek jest zabrudzony w połowie warto podejść do pracy bardziej profesjonalnie i zatrudnić firmę czyszczącą powierzchnię

Cześć tych prac odbywa się nawet bez użycia detergentów. Mechanizm roboczym jest przeważnie woda pod ciśnieniem. Skuteczne jest także piaskowanie.

Bardziej uciążliwe zanieczyszczenia są usuwane z pomocą drobnych środków chemicznych mieszanina wody i chemii jest szybko odsysana razem z brudem, dzięki czemu na powierzchni kamienia nie pozostaje ślad po zanieczyszczeniu, a także chemia nie osadza się w jego zagłębieniach.

 

Share: