Maszyny szwalnicze – rodzaje i zastosowanie

601
0
Share:

W szwalniach wykorzystuje się różne rodzaje maszyn szwalniczych. Jakie z nich są najpopularniejsze? Do czego są wykorzystywane?

Maszyny do stebnowania – stebnówki

Bardzo często używane maszyny szwalnicze to stebnówki. Nazwa ta odnosi się do maszyn, które wykonują stebnowanie, czyli ścieg prosty.

Tego rodzaju ścieg ma szerokie zastosowanie i używany jest on głównie w celu wzmocnienia tkanin, ale może mieć również właściwości dekoracyjne. Stebnuje się między innymi koszule, jeansy. Metodą tą wszywa się też elementy, na przykład zamki.

Również w sprzedaży dostępne są specjalne stebnówki kaletnicze, które używane są do skór oraz innych grubych i twardych materiałów.

Maszyny do owerloku

Drugim popularnym rodzajem maszyn szwalniczych są owerloki. Ten rodzaj maszyn używany jest głównie do zabezpieczania brzegów tkanin przed pruciem się, ale również do łączenia ze sobą tkanin, uzyskania dekoracyjnych wykończeń i wszywania taśm, sznurków lub gumek.

Owerloki to maszyny szwalnicze dostępne w kilku wariantach. Dzieli się je głównie pod względem liczby nici, które używane są do wykonania ściegu. Owerloki jednonitkowe stosowane są do łączenia materiałów, natomiast te mające pięć nitek do wykonania ściegu łańcuszkowego używanego do zabezpieczania brzegów i wzmacniania materiałów.

Maszyny szwalnicze – interloki

Do kategorii profesjonalnych maszyn do szycia zaliczane są także interloki, inaczej renderki. Są to maszyny, które wykorzystywane są również do łączenia i do obszywania materiałów, podobnie jak owerloki.

Maszyny tego typu również mają bardzo szerokie przeznaczenie, ponieważ wykorzystuje się je między innymi do podwijania dołów, ozdobnego przeszywania, łączenia ze sobą dzianin. Wraz z lamownikiem mogą być też stosowane do lamowania.

Guzikarki – maszyny do wszywania guzików

W zakładach szwalniczych wykorzystuje się także guzikarki. Ten termin odnosi się do maszyn do szycia, które przeznaczone są do wszywania guzików.

Ręczne wszywanie guzików może być bardzo czasochłonne, natomiast z guzikarką przemysłową można przyszywać je nawet w parę sekund. Takie maszyny mają szerokie przeznaczenie, między innymi są one używane do guzików z dwoma i czterema dziurkami oraz do guzików na słupku.

Share: