Jaki powinien być dobry leasing samochodów dla firm?

1565
0
Share:

Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z możliwości finansowania środków trwałych poprzez kredyty czy leasing. O ile jednak sam kredyt wiąże się ze skomplikowaną procedurą i koniecznością zbadania zdolności kredytowej, o tyle dobry leasing na samochód jest udzielany na znacznie prostszych zasadach. Dodatkowym atutem leasingu jest również fakt, że leasing pojazdu nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

Jaki powinien być dobry leasing?

Można się zastanawiać, jaki powinien być dobry leasing samochodów dla firm, jednak automatycznie przychodzą na myśl dwie jego cechy: powinien być tani oraz łatwo dostępny. W wielu firmach leasingowych stosowane są uproszczone procedury względem przedsiębiorstw, które decydują się na leasing. Bardzo często obok pojazdów nowych przedsiębiorca może leasingować także samochody używane czy samochody ciężarowe, dzięki czemu można w dość prosty sposób rozbudować własną flotę samochodową. Dobry leasing na samochód jest również o około 20% tańszy od kredytu na zakup środka pojazdu, co jest jego dodatkową korzyścią dla przedsiębiorcy. Kwestia sporna dotyczy jednak tego, kto jest właścicielem leasingowanego pojazdu. Taki pojazd może stać się własnością przedsiębiorcy, jeśli na koniec trwania umowy leasingu zdecyduje się na jego wykup.

Samochody w leasing – czy to się opłaca?

Wybierając dobry leasing samochodów dla firm warto pamiętać także o kwestiach finansowych, przy czym nie chodzi tu tylko o wysokość miesięcznej raty do spłaty. Leasing pozwala na kwalifikowanie niektórych kosztów związanych z leasingiem do kosztów uzyskania przychodu, dzięki którym można obniżyć wysokość zobowiązania podatkowego. Jednak rodzaj kosztów, jakie można zaliczyć do wspomnianych, zależy od tego, czy wybrany przez przedsiębiorcę leasing to leasing operacyjny, czy jednak jest to leasing finansowy. Różnice pomiędzy dwoma rodzajami leasingu są minimalne, za to korzyści finansowe dla przedsiębiorcy – znaczące.

Korzyści z leasingu samochodów

Samochody w leasing – czy to się opłaca? Oczywiście tak, choć świadomość, że leasingowany pojazd nie należy do użytkującego. Poza tym leasingodawca jest odpowiedzialny za ubezpieczenie samochodu, bardzo często również, ze względu na wartość leasingowanych pojazdów, doubezpiecza pojazdy w ramach ubezpieczeń typu assistance. Pozwala to na skorzystanie z samochodu zastępczego, do którego ma prawo użytkownik leasingowanego pojazdu. Z księgowego punktu widzenia leasing pozwala na odliczanie wybranych kosztów leasingu (w przypadku leasingu operacyjnego można odliczyć opłatę wstępną czy raty leasingowe), jak i kosztów związanych z eksploatacją samochodu.

Dużym atutem leasingu samochodu jest m.in. możliwość odliczania kosztów paliwa. W leasingu nie obowiązują limity co do kwoty na zakup paliwa, jak również nie ma konieczności prowadzenia rejestru przebytych kilometrów (tzw. kilometrówka), dzięki czemu przedsiębiorcy mają prawo do wyższych odliczeń. Z kolei w leasingu finansowym użytkujący, czyli leasingobiorca, ma również prawo do stosowania odpisów z tytułu amortyzacji środka trwałego.

Share: