Inwestycja w grunt pod budowę bloku

1834
0
Share:

Atrakcyjnie położone grunty inwestycyjne na terenie aglomeracji śląskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popytem. Nie tylko w miastach, ale również poza nimi, większe i mniejsze działki szybko znajdują swoich nabywców, ze względu na stale zmniejszającą się podaż gruntów. Czy warto zainteresować się gruntami inwestycyjnymi, przeznaczonymi pod budowę bloków mieszkalnych właśnie w tej części kraju?

Sprzedaż mieszkań oraz wynajem lokali usługowych

Należy pamiętać, że w przypadku działek, jakimi są grunty inwestycyjne przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, inwestor zyskuje nie tylko na sprzedaży mieszkań, ale także wynajmie lokali, w których mogą być świadczone różne usługi oraz prowadzony handel. Popyt na mieszkania w nowym budownictwie nie maleje, również na Śląsku. Z tego względu w przypadku atrakcyjnie położonej działki, na pewno jest to inwestycja godna przemyślenia.

Oczywiście nim zacznie się zwracać, czy też przynosić zyski, musi minąć trochę czasu. Oprócz wydatków związanych z gruntem inwestycyjnym, trzeba również wziąć pod uwagę finansowanie całości budowy. Musi być ona wykonana z najlepszych materiałów i na wysokim poziomie. To ogromne koszty, ale warto je ponieść.

Jak szukać gruntu pod budowę bloku?

Pod inwestycję, jaką jest budowa bloku mieszkalnego nadają się jedynie działki położone w centrum miasta lub na ich obrzeżach w obrębie aglomeracji śląskiej. Z pewnością zainteresowaniem nie będą cieszyć się lokale, umiejscowione na działkach w rejonach typowo przemysłowych, nawet gdyby były one przystosowane pod ten typ zabudowy wielorodzinnej.

Atutem będzie dobrze rozwinięta infrastruktura ze sklepami, przedszkolami oraz aptekami, jak również dobra droga asfaltowa. Jeżeli grunty inwestycyjne położone są pomiędzy już istniejącymi blokami, z pewnością taka infrastruktura jest już na wystarczającym poziomie. Z drugiej stronie wiele osób planujących zakup mieszkania preferuje osiedla z samymi nowymi blokami. Wtedy wszystkie inne udogodnienia powstają stopniowo.

Jaką działkę kupić?

Pod średniej wielkości inwestycję, na przykład budowę dwóch bloków mieszkalnych o łącznej powierzchni około 3000 metrów kwadratowych wystarczy grunt inwestycyjny, mający około 5000 metrów. Zazwyczaj trzeba na niego przeznaczyć ponad pół miliona złotych.

Cena będzie zależała również od samej atrakcyjności działki. Do tego dochodzą o wiele wyższe koszta budowania bloków. Cała inwestycja może potrwać nawet ponad rok. Przez ten czas inwestora czekają duże wydatki, ale kiedy pierwsze mieszkania zaczną się sprzedawać, można cieszyć się z zysków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GTB Metropolis

Share: