zobacz wiecje pulications.org https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/

Eksperymenty formalne w przestrzeni ogrodowej

1851
0
Share:
Eksperymenty formalne w przestrzeni ogrodowej

Ogród traktuje się bardzo różnie. Jako miejsce rekreacji czy wypoczynku, zabaw z dziećmi czy spotkań z przyjaciółmi. Jest on wówczas taką przestrzenią towarzyską czy społeczną. Może być przecież także obszarem spotkań półoficjalnych i zawodowych oraz naszym letnim biurem w plenerze. Ale przecież to również obiekt estetyczny. Podążając w tym kierunku, docieramy do sztuki.

Ogrodowe formy

Sztuka i ogrodnictwo spotkały się w postaci ogrodu w stylu francuskim. Zaczęto traktować ogrody jako przejawy twórczości. Roślinność stała się tworzywem, z którego powstawały niezwykle różnorodne formy. Sama powierzchnia ogrodu była istotna. Należało ją zaplanować niczym ułożenie plam barwnych na obrazie.

Ogród w stylu francuskim to perfekcyjna całość, w której nie ma miejsca na dowolność czy dzikość natury. Jej formy podlegają całkowicie ludzkiej racjonalności. Także poszczególne komponenty ogrodu muszą być interesujące. Dlatego często w tej przestrzeni pojawiają się na przykład rzeźby ogrodowe. Klasyczne i przedstawiające. Nowoczesność nawiązuje do tego sposobu budowania ogrodu na swój własny sposób.

Kubizm, światło i metal

W awangardowym ogrodzie, który podobnie jak ogród francuski jest przykładem starannej realizacji planu artystycznego, także obecne są rzeźby ogrodowe. Ale inne niż te przedstawiające starożytne boginie, bohaterów czy zwierzęta. Często wybierana forma to sześciany różnie ułożone i rozwiązane.

Metalowe rzeźby ogrodowe, niezwykłe i zastanawiające – to propozycja dla ogrodu nowoczesnego. Forma musi przede wszystkim zaciekawić. Nie może być oczywista i przedstawiająca. Ogrodowe rzeźby przypominają więc obiekty wystawowe. Podobnie jak nowoczesne meble ogrodowe, pośród których największą rolę odgrywają komplety wypoczynkowe do ogrodu.

Share: