https://beesafe.pl/porady/niewazny-dowod-osobisty/ zobacz wiecej https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-automat/

Czysta forma architektury

3020
0
Share:

Wiek XX przyniósł nowe spojrzenie na formę. Interesowali się nią nie tylko plastycy czy architekci, ale też filozofowie i pisarze. We wcześniejszych wiekach mnożono ozdoby, dodatki, motywy. Od czasów baroku, poprzez szalone rokoko, fantastyczną secesję i zwariowany nieco eklektyzm – piękno wiązało się z wielością form lub ze złożonością jednej struktury. Najwyraźniej sztuka i kultura potrzebowały odmiany, czyli powrotu do rzeczy samej w sobie, do redukcji nadmiaru, do uproszczenia.

Konkretne konstrukcje

W pierwszej połowie XX wieku konstruktywizm w architekturze a abstrakcjonizm w malarstwie zmienił podejście do piękna. Zaczęto zabiegać o czystość formy. Widać to w domach projektowanych w ramach Bauhausu. Ta stylistyka obecna jest także dzisiaj.

Piękno czystej formy zachowują nowoczesne budynki uzupełnione poprzez nowoczesne okna pasywne firmy Internorm. Elegancja wynika tutaj z zamierzonej skromności estetycznej i wykorzystania najlepszych materiałów. Zamiast mnożenia motywów ozdobnych wybiera się wytworny detal, rodzaj formalnej ozdoby. Na okna-internorm.pl znajdziemy okna, które odwołują się do współczesnego kanonu piękna.

Oryginalność i prostota formy

Nowoczesne budynki nie są dekoracyjne, ale nie znaczy to, że nie zaskakują. Wręcz przeciwnie – to konstrukcje oparte na interesujących rozwiązaniach formalnych. Przypominające nieco matematyczne zagadki. Klasycznym już przykładem takiej architektury jest pawilon Targowy w Raleigh autorstwa Macieja Nowickiego. Oryginalność tej konstrukcji polega na śmiałym posłużeniu się prostą formą litery X i zrealizowaniu jej na wielką skalę. Symetria i powtórzenie budują tutaj zrazem harmonię jak i dziwność. Wielką konstrukcje niczym zabawkę chciałoby się podnieść i ustawić jak należy.

Share: