https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/ https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy/ zobacz więcej

Czy warto montować blachodachówki?

2009
0
Share:
Czy warto montować blachodachówki?

Budując dom trzeba przykładać wagę do konstrukcji każdego z jego elementów. Nie mniej jednak, niektóre części domu są ważniejsze niż inne. Wydaje się, że do najistotniejszych należy dach i jego pokrycie.

Stalowe pokrycia dachowe

Wydaje się, że coraz częściej Polacy decydują się na pokrywanie dachu stalą. Oczywiście, istnieje kilka różnego typu pokryć dachowych ze stali. Najpopularniejsze to zdecydowanie blachodachówka oraz blacha trapezowa. Oba te pokrycia, pomimo iż wiele je łączy, bardzo się różnią. Dlatego też, w nieco innych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest położenie blachodachówki, a w innych blachy trapezowej.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, jednak częściej pojawiają się na nich blachodachówki niż blacha trapezowa. Wydaje się, że w dużej mierze jest to kwestia estetyki. Większość osób za bardziej estetyczne uważa właśnie dachówki skonstruowane ze stali, a nie blachę trapezową. Nie mniej jednak, blacha także dobrze się sprawdza jako pokrycie domu, jak i innych pomieszczeń.

Stal – co ją wyróżnia?

Nie ma wątpliwości co do tego, że popularność blachodachówek wynika z tego, że są skonstruowane ze stali. Materiał ten jest wykorzystywany bardzo powszechnie w budownictwie, z racji na kilka swoich właściwości.

Przede wszystkim, stal jest mocna i bardzo trwała, dzięki czemu blachodachówka raczej nigdy nie zostanie zniszczona przez grad, czy też przez wichurę. Jest to zbyt silny materiał, by tego typu powszechne zjawiska atmosferyczne mogły go jakoś uszkodzić.

Co więcej, jak na tak wytrzymały materiał, stal jest bez dwóch zdań wyjątkowo lekka. Czasem, w przypadku wielkich budynków o solidnych dachach nie ma to większego znaczenia. Jeśli dach nie jest jednak szczególnie wytrzymały, liczy się każdy kilogram pokrycia.

Problemy z korozją

Pokrycie dachowe jest nieustannie wystawione na działanie wilgoci. Niewątpliwie, jeśli nie jest ono odporne na korozję to dość szybko zacznie przeciekać i konieczny będzie remont. Trzeba więc wykorzystywać tylko te materiały, które są odporne na rdzę. Do takich pokryć należy właśnie omawiana blachodachówka.

Stal sama w sobie nie do końca dobrze radzi sobie z korozją. Czysta stal prędzej czy później zawsze zaczyna rdzewieć, jeśli ma regularny kontakt z wilgocią. Jednakże, blachodachówki są wzmacniane cynkiem, który to w przeciwieństwie do czystej stali opiera się rdzy bardzo skutecznie. Dlatego też pokrycie dachu stworzone ze stali z domieszką cynku jest mocne i chroni przed przeciekaniem dachu.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Share: