Co warto wiedzieć o pokryciach dachowych?

1753
0
Share:

Wykonanie pokrycia dachowego może przysporzyć wielu problemów już na etapie wybierania właściwych elementów. Najczęściej wykorzystuje się blachodachówkę, która jest popularnym, ale nieco kapryśnym materiałem. Aby spełniała swoją rolę, powinna być dobrze dobrana do wielkości dachu i jego kąta nachylenia. Co jeszcze warto wiedzieć o pokryciach dachowych?

Właściwości

Jak sama nazwa wskazuje, blachodachówka jest połączeniem blachy, z której zbudowany jest rdzeń, oraz innych materiałów, których zadaniem jest ochrona rdzenia przed działaniem warunków atmosferycznych. W zależności od składu warstwy ochronnej rdzenia wyróżnia się blachodachówki powlekane, z posypką lub o podwyższonym standardzie akustycznym. Te ostatnie cieszą się dużym powodzeniem głównie wśród osób, które obawiają się, że padający na blachę deszcz będzie wytwarzał duży hałas.

Ten rodzaj pokrycia może być stosowany na różnego rodzaju dachach. Zazwyczaj producenci zalecają, aby kąt nachylenia dachu nie był mniejszy niż 9 stopni. W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie, pokrycie ich blachodachówką może okazać się nieopłacalne, ze względu na dużą ilość odpadów.

Wykończenie dachu

Aby pokrycie dachu z blachy było kompletne, należy pamiętać o użyciu odpowiednich akcesoriów wykończeniowych. Warto jest zadbać o to, aby blachodachówka i towarzyszące jej akcesoria pochodziły od jednego producenta. Wszystkie elementy są wtedy najbardziej kompatybilne i tworzą jedną, spójną całość.

Do niezbędnych akcesoriów użytecznych podczas wykańczania pokrycia dachowego należą m.in. gąsiory dachowe, rynny koszowe, pasy nadrynnowe i wiatrownice. Przydatne są również elementy, które służą do wentylacji, np. kominki wentylacyjne lub wywietrzniki.

Estetyka

Wielu ludzi nie myśli o tym na etapie projektowania domu, jednak estetyka wykonania pokrycia dachowego ma niebagatelne znaczenie dla generalnego wyglądu całego budynku. Wbrew pozorom, dach, szczególnie ten charakteryzujący się dużymi skosami, przykuwa uwagę. Warto więc zadbać o odpowiedni kolor, a nawet kształt wybranych dachówek, jak również elementów im towarzyszących.

Aby uniknąć, np. różnego odcienia jednego koloru na wybranych dachówkach zaleca się, aby blachodachówka była produkowana na indywidualne zamówienie. Producent jest wtedy w stanie zagwarantować, że wszystkie elementy będą miały ten sam kolor i odcień oraz dostarczy idealnie pasujące do nich akcesoria wykończeniowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Share: