Co trzeba wiedzieć o układach pneumatycznych?

1692
0
Share:
Co trzeba wiedzieć o układach pneumatycznych?

Na każdym kroku, w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu, jak również na ulicy czy w samochodzie spotykamy się z układami pneumatycznymi. Ich głównym zastosowaniem jednak wciąż jest wprawianie w ruch mniejszych i większych maszyn przemysłowych.

Sterowanie układami pneumatycznymi

Oczywiście, ażeby układy pneumatyczne spełniały swoje role trzeba jakoś nimi sterować. Dlatego też, w układach montuje się tak zwane zawory rozdzielające. Warto zauważyć, że jest wiele typów zaworów rozdzielających, które to umożliwiają sterowanie układem na kilka różnych sposobów.

O co jednak chodzi ze sterowaniem układem, czy czym ono konkretnie polega? Przede wszystkim chodzi tu o kierunkowanie przepływu wypełniającego układ powietrza. Właśnie takie jest główne wykorzystanie zaworów rozdzielających. Warto jednak zauważyć, że są również inne zawory, które mają zupełnie inne funkcje. Pokrewnymi do zaworów rozdzielających są te, które umożliwiają kontrolowanie natężenia powietrza, a także pozwalają manipulować jego ciśnieniem.

Typy sterowania

Naukowcy od lat pracują nad tym jak usprawnić przenoszenie czynnika roboczego z jednej części maszyny do drugiej. Dlatego też sposoby sterowania tym przepływem stale są udoskonalane i ciągle się zmieniają.

Warto w tym miejscu wymienić najpopularniejsze sposoby sterowania, które umożliwiają zawory rozdzielające. Niewątpliwie, nie można w tym miejscu pominąć tak zwanego sterowania elektromagnetycznego. Od dłuższego czasu zdaje się być ono najpowszechniej stosowane.

Ponadto jednak nie bez znaczenia jest również sterowanie zwane mechanicznym. Innym typem sterowania przepływem powietrza w pneumatyce jest sterowanie przy pomocy zmiany ciśnień powietrza. Metody sterowania różnią się między sobą wydajnością jak i typem zaworów rozdzielających, jakie wykorzystują.

Jakość poszczególnych elementów

Niewątpliwie, o jakości całego układu pneumatycznego decyduje jakość poszczególnych jego elementów. Jest to bardzo ważne, aby były one w pełni sprawne i niezawodne. Jeśli bowiem układ pneumatyczny nie jest wykonany z elementów najwyższej jakości może być po prostu niebezpieczny.

Niewątpliwie, zwłaszcza w przypadku ciężkich maszyn przemysłowych powinno się dołożyć wszelkich starań, aby jakość zaworów rozdzielających, sterujących układami, jak i jakość wszelkich innych elementów była absolutnie najwyższa. Umożliwi to spokojną, a przede wszystkim całkowicie bezpieczną pracę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Share: