skf.org aria.org Industrialny metalowy kwietnik stojący

Co to jest Ayran?

609
0
Share:

Ayran jest częstym widokiem, z którym mogą spotkać się turyści odwiedzający Turcję. Możliwe jednak, że niektórzy z nich mogą o nim nie wiedzieć, lub nawet nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Co to jest ayran lub ajran? Na to pytanie można odpowiedzieć w bardzo prosty sposób. Ayran można określić, jako bezalkoholowy napój mleczny. Wytwarza się go z jogurtu naturalnego, wody i soli. Smakuje odrobinę jak mieszanka jogurtu naturalnego z kefirem. Jest bardzo smaczny i można pić go w wielu momentach. Potrafi też ratować życie, zwłaszcza na drugi dzień 😉

Jak smakuje ayran?

Ayran jest kwaśny, delikatnie słony i mleczny. Niektórzy mówią, że smakuje jak słony, rozcieńczony jogurt. Inni, że jak kefir pomieszany z jogurtem. Smakuje dokładnie tym, z czego jest zrobiony. Najczęściej smakuje ulgą, zwłaszcza, kiedy pijemy go po ostrym posiłku, o który w Turcji bardzo łatwo. Ayran to napój mleczny, który pokochają wszyscy.

Z czym należy pić Ayran?

Ayran można pić z każdym posiłkiem. Świetnie nadaje się do gaszenia pragnienia. Świetnie nadaje się też, jako lekki napój do obiadu. Doskonale komponuje się z tureckim kebabem. Można go pić samodzielnie lub jako dodatek do wielu słonych i pikantnych potraw.

Czy można zrobić ayran w domu?

Oczywiście, że można przygotować ten wspaniały napój w domu. Ba! Mówiąc więcej, to najlepszy jest ayran przygotowywany właśnie w domu. Jest też bardzo prosty w przygotowaniu i można go pić od razu. Do jego przygotowania potrzebujemy:

  • Dobrej jakości, gęsty jogurt. Idealny jest gęsty jogurt typu bałkańskiego – 2 szklanki.
  • Szklanka wody, dobrze schłodzonej.
  • Szczypta soli.

Jak zrobić ajran?

Połącz jeden dwie szklanki jogurtu ze szklanką schłodzonej wody. Może to być woda mineralna. Dodaj sól. Wymieszaj wszystko za pomocą łyżki lub jeszcze lepiej miksera. Mieszanie mikserem (lub blenderem) zajmie znacznie mniej czasu i napój będzie miał wspaniałą piankę. I już. Ayran został właśnie przygotowany. Jest najlepszy, gdy jest dobrze schłodzony.

Czy ayran można kupić w Polsce?

Tak. Można go znaleźć w większości sklepów spożywczych i dyskontów. Można go też bez problemu kupić podczas zwykłych zakupów. Najczęściej sprzedawany jest w butelkach o pojemności 330 ml i często można go znaleźć na półkach obok jogurtów czy kefirów. Warto jednak spróbować tego oryginalnego, tureckiego..

Share: