Adaptacja obiektu zabytkowego – co warto wiedzieć?

1503
0
Share:

Zabytkowe nieruchomości coraz częściej są przekształcane i dostosowywane do dzisiejszych czasów. Pałacyki służą jako hotele, stare kamienice jako galerie handlowe. Na Zachodzie adaptowane są nawet kościoły. W jaki sposób się ten proces odbywa i co jest potrzebne do jego przeprowadzenia?

Nie taki diabeł straszny

Choć niektórym wydaje się to absurdalną ingerencją w zabytek, jest to niekiedy jedyny sposób na jego ocalenie. Dziedziną umożliwiającą dokonywanie adaptacji z poszanowaniem historii obiektów i ich walorów jest między innymi konserwacja zabytków, w tym także konserwacja dzieł sztuki.

Odrestaurowane budynki, jak i różnego rodzaju detale, m.in. rzeźby, antyki czy obrazy cieszą oko odświeżonym wyglądem. Oprócz efektu estetycznego, są zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników, co znacznie spowalnia procesy starzenia i niszczenia dzieł.

Niestety, procedury którym należy podołać przy remoncie takich budynków odstraszają niekiedy inwestorów. Skutek jest taki, że wiele atrakcyjnych historycznie obiektów po prostu rozpada się na oczach obecnych pokoleń.

Rola konserwatorów w adaptacji budynku

Każdy zarządca mający pod sobą zabytkowy budynek, ma obowiązek zgłosić się po zezwolenie konserwatora w sprawie większości zamierzanych zmian. Dokonywanie ich na własną rękę jest niezgodne z prawem i w konsekwencji mogłoby przyczynić się do nałożenia kary na właściciela.

Zabytkowe budynki często są początkowo w tak opłakanym stanie, że przywrócenie im blasku to naprawdę ogromne wyzwanie. Renowacja nie ogranicza się bowiem jedynie do wyczyszczenia zabrudzeń i zabezpieczenia wierzchniej warstwy materiału. Jeśli mamy do czynienia np. z wybrakowanymi elementami dekoracyjnymi, potrzebna bywa ich rekonstrukcja.

Profesjonalne podejście i odpowiedzialność

Konserwacja dzieł sztuki i zabytków wiąże się z ogromną odpowiedzialnością ze strony wykonawców oraz inwestora. Pomijanie zaleceń i procedur byłoby wysoce szkodliwe dla historycznego znaczenia obiektu. Warto wiedzieć, że rekonstrukcje i renowacje przeprowadza się tak, żeby w razie potrzeby można było przywrócić dzieło do oryginalnego stanu.

Osoby parające się konserwacją dzieł sztuki nie mogą być więc osobami z przypadku. Zawód ten wymaga predyspozycji artystycznych, precyzji oraz ogromnej wiedzy. Nie ma w nim miejsca na niedopatrzenia, gdyż w ich wyniku unikatowość obiektu mogłaby na zawsze zostać zniszczona.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Share: