Zwierzęta w domach seniorów

1488
0
Share:

Osoby starsze, szczególnie te mieszkające w pojedynkę, bardzo często otaczają się zwierzętami, które zapewniają im towarzystwo. Najczęściej są to psy albo koty, które żyją w domu seniora kilka, a nawet kilkanaście lat. Sprawia to oczywiście, że obie strony są ze sobą niezwykle związane. Taką sytuację muszą więc wziąć pod uwagę osoby, które podejmują się opieki nad osobami starszymi – często będzie się ona bowiem wiązać także z opieką nad ich zwierzętami.

 

Czy towarzystwo zwierząt jest potrzebne seniorowi?

Odpowiedz na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Psy, jak wiadomo, stać się mogą najlepszym przyjacielem człowieka. Są one towarzyskie, lubią spędzać czas ze swoim właścicielem i stają się mu niezwykle oddane. Do tego wchodzą one w interakcje: reagują na komendy i można się z nimi na różne sposoby bawić. Z kotami nieco trudniej budować relacje, są one bowiem większymi indywidualistami. Jednak i one niejednokrotnie lubią odpoczywać na kolanach swojej pani lub pana, uroczo mrucząc i skutecznie ogrzewając swoim futerkiem. Które z tych zwierząt będzie lepszym kompanem dla seniora? To zależy już od indywidualnych preferencji danej osoby. Najważniejsze, że jest to dla niego zwierzak znany i kochany – taki, z którym wytworzył mocną więź. Warto wiedzieć o tym, że kontakt z czworonogiem, głaskanie go, mówienie do niego i kontakt fizyczny sprawiają, że w organizmie wytwarzają się endorfiny, czyli „hormony szczęścia”. Wiadomo jednak, że zwierzęta te wymagają opieki. Psy nieco większej – trzeba je karmić, kąpać, ale i wyprowadzać na spacery. Kotom trzeba podawać posiłki oraz czyścić ich kuwety. Seniorzy, którzy sami potrzebują pomocy, choć cieszą się z towarzystwa zwierząt, często sami nie są w stanie dobrze się nimi zająć.

 

Jakie obowiązki przejmie nad zwierzęciem opiekun/-ka seniora?

Kiedy w domu osoby starszej mieszka na stałe zwierzę, to opiekun tej osoby zawsze musi się liczyć z dodatkowymi obowiązkami. Będzie wchodziło do nich karmienie czworonoga oraz utrzymywanie jego higieny (kąpanie, przycinanie pazurów). Z psem trzeba będzie wychodzić na codzienne spacery, a kotu regularnie czyścić kuwetę. Kiedy czworonóg zachoruje, niewykluczona będzie też potrzeba zabrania go do weterynarza. Dla osób lubiących zwierzęta, takie obowiązki nie będą zanadto problematyczne. Nieco gorsza sytuacja jest wtedy, gdy zwierzę jest chore albo stare. Może wtedy brudzić w domu, mieć niespodziewane oznaki swoich dolegliwości czy potrzebować konkretnych leków. Dlatego też chcąc podjąć się opieki nad osobą starszą, warto od razu dowiedzieć się czy posiada ona zwierzę i dopiero wtedy zdecydować, czy taka praca będzie dla danej osoby odpowiednia. Warto jednak pamiętać, że czasem obowiązków związanych ze zwierzęciem nie jest tak wiele, a może on przynieść seniorowi wiele radości.

 

Artykuł opracowany przez firmę Prosenior, oferującą pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech – http://prosenior.pl/praca-jako-opiekunka/

Share: