Zastosowanie oraz rodzaje siłowników pneumatycznych

2357
0
Share:
Zastosowanie oraz rodzaje siłowników pneumatycznych

Chociaż nazwa urządzenia brzmi dość znajomo, to niewiele osób potrafi odnieść się do tego w jaki sposób ono działa. Jest to element najczęściej stosowany w układach napędowych i sterujących, a jego funkcjonowanie polega na doprowadzaniu do specjalnych komór gazu o ciśnieniu większym lub mniejszym od ciśnienia atmosferycznego.

Zastosowanie silników pneumatycznych

Siłowniki to element powszechnie stosowane we wszelkiego rodzaju urządzeniach z praktycznie każdej dziedziny gospodarki. Ich zaleta to szybkie działanie, jednak charakteryzują się dość małą mocą. Dlatego najpowszechniej stosuje się je w urządzeniach nie wymagających siły, w takich przypadkach znacznie lepiej sprawdzają się siłowniki hydrauliczne.

Zastosowanie określonego modelu oraz rodzaju siłownika zależne jest od wymogów technicznych urządzenia, tego czy będzie ono narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz mocy urządzenia.

W przypadku siłowników przeznaczonych do pracy na zewnątrz stosowane są różnorodne wzmocnienia mające na celu przedłużenie jego żywotności.

Materiały z jakich najczęściej wykonywane są siłowniki

W związku z różnorodnym przeznaczeniem oraz zastosowaniem nawet w najtrudniejszych warunkach, siłowniki pneumatyczne wykonywane są z różnorodnych materiałów.
1. Siłowniki ze stalowymi pokrywami oraz tulejami, które dzięki specjalnym elementom wzmacniającym ich konstrukcję zapewniają o wiele dłuższe funkcjonowanie całego elementu.
2. Siłowniki do pracy w wysokich lub skrajnie niskich temperaturach, sprawdzające się w przypadku urządzeń pracujących na zewnątrz.
3. Siłowniki niestandardowe czyli takie, które muszą być wyprodukowane na specjalne zamówienie podmioty. Głównie stosowane są w maszynach specjalnego przeznaczenia.
4. Najpopularniejsze siłowniki wykonywane ze stalli nierdzewnych i kwasoodpornych.

W przypadku zamówień konkretnych elementów na życzenie klienta standardowe elementy mogą zostać zastąpione innymi, mocniejszymi częściami w obrębie tego samego działania. Obecnie coraz więcej firm na rynku oferuje nietypowe rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Dane techniczne

Pod względem technicznym zakres parametrów siłowników jest dość szeroki. Jeżeli chodzi o temperaturę pracy to wynosi ona od -20 do + 180 stopni Celsjusza, średnica od 8 do 320 milimetrów, a zakres ciśnienia pracy od 0,05 MPa do 1,6 MPa.

Konstrukcja składa się z kilku standardowych elementów: pokrywy przedniej i tylnej, tłoczyska, tulei, tulei prowadzącej tłoczysko, tłoka z magnesem oraz pierścienia tłoka, a także uszczelek.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Obrpneumatyka.pl

Share: