direct.pl ec-group.com.pl django.com

Zabezpieczanie roweru przed kradzieżą

1800
0
Share:
Zabezpieczanie roweru przed kradzieżą

Zawsze istnieje ryzyko, że rower zostanie skradziony. Wynika to z faktu, że zabezpieczenie niemożliwe do pokonania zwyczajnie nie istnieje. Jednak odpowiednie zapięcie jest w stanie dobrze ochronić rower i zniechęcić złodzieja.

Sztywne i miękkie zapięcia roweru

Za najtrudniejsze do przecięcia uchodzą sztywne zapięcia, takie jak np. kłódki szaklowe oraz cięższe od nich, wytrzymałe łańcuchy. Te drugie są zbudowane z ogniw, które wykonane są ze stalowych prętów o dużej grubości. Pozwalają na przypięcie pojazdu w różny sposób, np. do słupa czy latarni. Można również wykorzystać zwykłe stojaki na rowery, dla których łańcuch jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Natomiast zapięcia miękkie składają się ze splecionych stalowych drutów. Stanowią one jedynie iluzoryczne zabezpieczenie. Jeżeli stalowa linka zostanie ukryta pod pancerzem posiadającym efektowne łuski, do jej szybkiego przecięcia przy pomocy prymitywnego narzędzia wystarczy zaledwie kilka sekund. Pojazd jest wówczas odbezpieczany od stojaka na rower i kradziony.

Zapinanie roweru

Rower powinien być zapinany w taki sposób, aby zapięcie zdołało objąć nie tylko ramę oraz przednie koło, ale także przedmiot, do którego przypinany jest pojazd. Mogą to być np. słupy znaku drogowego, latarnie, stojaki na rowery czy zwykłe kraty. Jednoślad musi być zapięty ciasno, co uniemożliwi złodziejowi jakiekolwiek manipulowanie zapięciem. Tylne koło powinno się zamykać przy pomocy zamka ramowego.

Warto zabezpieczyć rower przy pomocy dwóch zapięć. Jedno z nich powinno być zamkiem ramowych, który będzie blokował koło tylne. Tego rodzaju zamek na sale przymocowywany jest do tylnego widelca roweru. Natomiast blokadą jest stalowy pręt, który wsuwany jest pod obręcz koła oraz pomiędzy szprychy.

Parkowanie roweru

Zawsze należy pozostawiać rower w miejscach bardzo dobrze oświetlonych oraz widocznych. Jeżeli sytuacja na to pozwala, najlepsze są obszary monitorowane przy pomocy kamer przemysłowych. Po stronie zewnętrznej zlokalizowane są one na przykład w okolicach bankomatów, banków, urzędów czy niektórych sklepów.

Nie powinno się parkować roweru w klatach schodowych czy piwnicach. Tego typu miejsca pozwalają złodziejowi nie zawracać na siebie uwagi przez długi czas, przez co ma on większe możliwości na złamanie zabezpieczeń pojazdu. Większość skradzionych rowerów nie jest zgłaszana na policję, jednak warto to zrobić. W innym przypadku udowodnienie kradzieży może być trudne, nawet po odnalezieniu pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-P

Share: