Wycieczka do Sandomierza, poznaj smaki tego regionu!

1388
0
Share:

Coraz częściej i chętniej decydujemy się na weekendowe wypady w różne miejsca Polski. Podróżowanie stało się niezwykle popularne i co ciekawe z chęcią wybieramy się na wycieczki w nasze rodzime strony. Co warto spróbować w Sandomierzu? O tym więcej w dzisiejszym artykule.

Co wyróżnia kuchnię świętokrzyską?

Warto zaznaczyć, że tradycyjna kuchnia regionu świętokrzyskiego była prosta i co ciekawe praktycznie bezmięsna. Podstawą praktycznie każdego dania były ziemniaki, kasza i mleko. Oczywiście nie brakowało również warzyw, czyli popularnej w wielu regionach Polski — kiszonej kapusty, która wykorzystywana jest, jako składnik barszczu białego, gotowanego z okazji świąt.

Wśród najczęściej spotykanych dań z kapustą kiszoną były tak zwana
„pazibrodka”, czyli potrawa z gotowanych ziemniaków, podawana ze skwarkami i kapustą kiszoną. Restauracja w Sandomierzu z pewnością serwuje tego typu dania, więc warto spróbować ich podczas wycieczki.

Gdzie zjeść tradycyjne potrawy?

Praktycznie w każdym rejonie Polski można spotkać restauracje z daniami pochodzącymi z kuchni japońskiej, tureckiej, indyjskiej itp. Zanim jednak sięgniemy po odtwarzane z innych części świata potrawy, warto zamaskować w naszym jadłospisie.

Restauracja w Sandomierzu, Busku-Zdrój w Kielcach, czy innych miastach z tej części Polski, posiadają w swoim menu dania regionalne, więc nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby znaleźć miejsce, które przybliży nam smaki Ziemi Świętokrzyskiej.

Które potrawy spróbować?

Oprócz wspomnianej wcześniej „pazibrodki”, warto z pewnością spróbować „gołów” – tartych z ziemniaków klusek, które po osączeniu wody miesza się z jakami. Kluski gotowane są w osolonej wodzie i bardzo często podawane z mlekiem lub słoniną.

„O zalewajko, potraw królowo, kto ciebie jada, ten czuje się zdrowo”. – mówiono w drugiej połowie XIX w., gdy zalewajka pojawiła się na łódzkich dworach. Prosta chłopska potrwa, cieszyła się ogromną popularnością, ponieważ szybko pozwalała nasycić żołądek. Na przełomie XIX i XX wieku, za sprawą robotników, którzy migrowali w poszukiwaniu pracy, zalewajka zawędrowała z kieleckiego do Zagłębia Dąbrowskiego. W Świętokrzyskim przepis na zupę przechodził z pokolenia na pokolenie i po dziś dzień żur ten cieszy się ogromną popularnością, nie tylko od święta!

Warto wybrać się do restauracji w Sandomierzu, aby zobaczyć, jakie nowe znaczenie zyskuje ziemniak, czy kasza. Podawane na różne sposoby proste dania sprawiają, że z chęcią do nich wracamy w różnych częściach naszej pięknej Polski.

Share: