http://gla-missions.org/znajdz-idealny-sposob-na-aranzacje-salonu/ chuck.com.pl https://calganx.net/wybierz-hkm-bryczesy-i-ciesz-sie-komfortem-jazdy/

Wózek dla dziecka – od kiedy spacerówka?

682
0
Share:

„Czy to już czas na wózek spacerowy dla mojego dziecka?” – takie pytanie pojawia się w głowach wielu rodziców, którzy obserwują, jak szybko rośnie ich pociecha. W pewnym momencie możesz dostrzec, że w klasycznej gondoli maluch wyraźnie się już niecierpliwi. Przeczytaj, od kiedy spacerówka będzie się nadawać dla Twojego dziecka i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy dziecko jest już gotowe na spacerówkę?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego?
  • O czym należy pamiętać podczas korzystania ze spacerówki?

Spacerówka – od kiedy?

Po urodzeniu niemowlę jeździ w wózku głębokim – tzw. gondoli. To najlepsza metoda transportu dla dziecka na tym etapie życia. Maluszek jest tam bowiem ułożony na płasko, a wysokie boki wózka dobrze chronią go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Szybko jednak dziecko zaczyna się nudzić patrzeniem wyłącznie w górę. Na spacerze jest wszak tyle fascynujących rzeczy dookoła – i wszystkie je ciekawski maluch chciałby dokładnie obejrzeć! Taką możliwość daje właśnie spacerówka, w której dziecko obserwuje świat z pozycji siedzącej. Kiedy więc Twoja pociecha zaczyna się niecierpliwić i płakać na spacerach, może to być znak, że nie ma już ochoty na ciągłe leżenie w wózku.

Zasadniczo jednak uznaje się, że spacerówka nadaje się dla niemowląt, które zaczynają same siadać. Ma to miejsce zazwyczaj około 6.–7. miesiąca życia. Wiek ten ma jednak charakter umowny, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Pamiętaj też, że Twoja pociecha może się przesiąść do wózka spacerowego dopiero wtedy, gdy siada samodzielnie. Nie należy bowiem sadzać dziecka, które samo nie potrafi przyjąć tej pozycji. Gdy nadejdzie ten moment i zauważysz, że maluch podciąga się do siedzenia, szybko zdecyduj się wymienić gondolę na spacerówkę. W wózku głębokim niemowlę nie jest już wtedy bezpieczne – mogłoby się nadmiernie wychylić i wypaść.

Jaki wózek spacerowy wybrać?

Wybór spacerówki to oczywiście pod pewnymi względami bardzo indywidualna sprawa. Wielu rodziców zwraca dużą uwagę na walory estetyczne wózka – i w tej kwestii każdy może mieć własne preferencje. Warto jednak się upewnić, czy spacerówka, której zakup rozważasz, jest wyposażona w wygodne funkcje. Kwestią absolutnie podstawową jest możliwość zapięcia dziecka w wózku za pomocą pasów bezpieczeństwa. W większości modeli są one 3- lub 5-punktowe. Sprawdź też, ile stopni ma regulacja oparcia w danym wózku. Pamiętaj, że dzieci często zasypiają na spacerach – dlatego bardzo ważne jest to, aby była możliwość rozłożenia oparcia do pozycji leżącej.

Wózek spacerowy powinien być wyposażony w przekładaną rączkę. Dzięki temu możesz szybko zmienić kierunek jazdy maluszka – i w ten sposób ochronić go np. przed zbyt silnym słońcem. Zwróć też uwagę na to, czy wózek ma duże koła, czy są one amortyzowane i skrętne – przekłada się to na wyższy komfort jazdy. Wielu rodziców docenia też obecność dużego kosza na zakupy pod siedziskiem dziecka. Spacerówka jest często sprzedawana z wieloma przydatnymi akcesoriami, takimi jak folia przeciwdeszczowa, parasolka, torba czy ocieplacz. Sprawdź bogatą ofertę takich wózków pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/wozki-spacerowe-82611.

Spacerówka – zasady bezpieczeństwa

Gdy Twoje dziecko zaczyna korzystać z wózka spacerowego, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim zawsze pamiętaj, aby przypinać maluszka pasami bezpieczeństwa. Małe dzieci są niesłychanie energiczne, a nie mają jeszcze na tyle wyobraźni, by przewidzieć, jakie przykre konsekwencje może nieść ze sobą np. zbyt gwałtowny ruch. Pamiętaj też, aby ostrożnie przekładać rączkę wózka. Zdarza się bowiem, że podczas wykonywania tego manewru małe paluszki nagle znajdują się tam, gdzie nie powinny – trzeba więc uważać, aby ich nie przytrzasnąć. Ważnym nawykiem jest również włączanie hamulca blokującego koła przy każdym postoju – dzięki temu wózek na pewno sam nigdzie nie odjedzie.

Gdy wieziesz dziecko spacerówką, zwróć uwagę na to, aby zapewnić mu możliwie jak największy komfort. Odpowiednio reaguj na to, jaka jest pogoda. Zmień kierunek jazdy maluszka, gdy ostre słońce świeci mu w oczy, chroń go też przed zbyt intensywnymi promieniami przy użyciu parasolki, postawionej budki wózka czy innej osłonki. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie blokowała ona dostępu powietrza do wnętrza – dziecku mogłoby się zrobić bardzo duszno i gorąco. Osłaniaj też pociechę przed wiatrem, deszczem czy śniegiem. Przydadzą się do tego specjalne folie ochronne, jednak także w tym przypadku zwróć uwagę na to, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Share: