Spadochroniarstwo – kilka słów o historii

1706
0
Share:

Spadochroniarstwo to sport stosunkowo młody. W ostatnim czasie poświęca się mu coraz więcej uwagi w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Pociąga przede wszystkim miłośników adrenaliny, którzy zajmują się spadochroniarstwem zawodowo. Coraz większą popularnością cieszą się również rekreacyjne skoki tandemowe.

Ale jak to się zaczęło?

Ponoć pierwszym spadochroniarzem był legendarny władca chiński Shun, który ponad 4 tysiące lat temu skoczył z dachu płonącej stodoły. Chińskie opowieści mówią, że aby zamortyzować upadek cesarz trzymał nad głową dwa szerokie kapelusze.

Można również odnaleźć historie o tym, że akrobaci skakali z rozłożonymi parasolami, jednak nie były to skoki z tak dużych wysokości jak teraz.

Kto wymyślił spadochron?

Skoki ze spadochronem wymagają odpowiedniego wyposażenia. Pierwszy spadochron zaprojektował już Leonardo Da Vinci. Jego szkice znajdują się w Kodeksie Atlantyckim – zbiorze notatek wielkiego artysty i wynalazcy. W 1797 roku pan Andre Jacques Garnerin wzniósł się balonem na wysokość 700 metrów i jako pierwszy człowiek na świecie wykonał skok z zaprojektowanym przez siebie spadochronem. Wypełniony powietrzem materiał zapewnił swobodne i bezpieczne lądowanie. W późniejszych latach zarówno Andre jak i jego żona i córka wykonali wiele udanych skoków ze spadochronem.

Zastosowanie na polu bitwy

Z czasem zaczęto udoskonalać spadochrony tak, by dobrze służyły w misjach ratujących pasażerów samolotów. W czasie I Wojny Światowej pierwszy raz wykorzystano spadochrony w działaniach militarnych. Załogi balonów obserwacyjnych mogły dzięki temu unikać zestrzelenia przez wroga. Podczas II Wojny Światowej dzięki skokom spadochronowym dokonano wielu desantów. Do najsłynniejszych należy desant aliantów w Normandii w 1944 roku.

Obecnie spadochron wykorzystuje się też wspomagająco przy lądowaniu samolotów jako hamulec, do sprowadzania statków kosmicznych na ziemię oraz przy lądowaniu sond kosmicznych na innych planetach.

Rekord poproszę

Jak wiele dyscyplin sportowych, również skoki ze spadochronem przyciągają ochotników do bicia rekordów. Być może pamiętacie Felixa Baumgartnera, którego skok transmitowała na żywo telewizja w wielu krajach na całym świecie. Nasz śmiałek postanowił wykonać skok z wysokości prawie 39 km nad ziemią, czyli z poziomu stratosfery! I w ten sposób pobił trzy rekordy świata.

Jeśli ktoś poszukuje rozrywki mocno intensywnej, z powodzeniem zadowoli się skokami tandemowymi, które wykonuje się ze „skromnej” wysokości 4 km. Rekordy zaczekają, a emocji i tak nie zabraknie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Share: