Przysmaki regionalne – rydze marynowane

2081
0
Share:
Przysmaki regionalne - rydze marynowane

W polskiej tradycji kulinarnej spożywa się dość dużo grzybów i warzyw, przechowywanych w marynacie. I choć w większości przepisów pojawia się ocet, który wydłuża czas przydatności do spożycia tak przygotowanych warzyw, to również w samej marynacie pojawiają się regionalne modyfikacje i unikalne dodatki.

Rydze marynowane w sposób tradycyjny

Rydze, podobnie jak kurki, borowiki, maślaki czy opieńki, mogą być również podawane w specjalnie przygotowanej marynacie. I choć współczesna marynata różni się pod względem proporcji oraz dodatków smakowych od marynaty popularnej choćby 60 lat temu, to nadal jej podstawowym składnikiem jest woda, sól i ocet, do których dodaje się wybrane przyprawy.

Tradycyjna marynata zawiera tyle samo wody i octu, natomiast w wersji współczesnej zwykle na 6 szklanek wody bierze się nie więcej niż 3/4 szklanki octu. Popularna jest również marynata z dodatkiem miodu. Wówczas przy powyższych proporcjach do marynaty należy dodać około 0,5 szklanki miodu, zaś samą marynatę należy dodatkowo posłodzić cukrem.

Coraz częściej do tradycyjnych sposobów na rydze marynowane zalicza się także marynatę z dodatkiem pomidorów. Ten rodzaj marynaty różni się sposobem połączenia z samymi rydzami, przy czym w odróżnieniu od klasycznej marynaty octowej, w marynacie z dodatkiem pomidorów marynuje się rydze pokrojone na paski. Pomidory do takiej zalewy albo się gotuje razem z octem oraz cebulą i rydzami, albo podsmaża na patelni, łącząc z kolejnymi składnikami. Także ten rodzaj marynaty wymaga dodatkowego pasteryzowania słoików.

Regionalne dodatki do marynaty

Choć marynata na bazie octu, wody i cebuli traktowana jest jako typowo polski sposób na zamarynowanie grzybów, także i w samej zalewie mogą się pojawić regionalne dodatki, dzięki którym marynata staje się bardziej oryginalna, zaś same grzyby – stają się przysmakiem o charakterze regionalnym.

W województwie zachodniopomorskim na listę produktów tradycyjnych trafiła marynata, która przywędrowała do tej części Polski wraz z przesiedleńcami z Wołynia. W tej marynacie pojawia się dodatek w postaci zielonej szyszki sosnowej, która łagodzi smak marynaty octowej z dodatkiem miodu.

Z kolei na Podlasiu w okolicach dorzecza Bugu pojawiają się regionalne dodatki do marynaty, dzięki którym rydze i inne marynowane grzyby zyskują głębię smaku. Do takich dodatków zalicza się paprykę pokrojoną w paski oraz czosnek.

Rydze marynowane znajdziesz na Sklep.vitapol.net

Share: