Praca za granicą – jak ją znaleźć? Jak aplikować? Jak się odnaleźć w nowym środowisku?

3555
0
Share:
Praca za granicą – jak ją znaleźć? Jak aplikować? Jak się odnaleźć w nowym środowisku?

Wejście Polski do Unii Europejskiej znacząco ułatwiło Polakom podejmowanie decyzji o pracy za granicą. Warto jednak pamiętać, że tak samo dużo naszych obywateli wyjeżdża do krajów, które w UE nie są: Szwajcarii, Norwegii. Jak poradzić sobie z nową sytuacją?

Poszukiwanie pracy – znajdź ją z pomocą innych!

Poszukiwanie pracy za granicą a własną rękę może być ryzykowne. Wszystko z powodu licznych, nieuczciwych pracodawców, którzy pragną w sposób nielegalny, czy też za niskie wynagrodzenie, zatrudnić imigrantów. Znacznie bezpieczniejszą drogę będzie skorzystanie z międzynarodowych biur pośrednictwa pracy – dzięki nim nie tylko znajdziemy oferty pochodzące ze sprawdzonych źródeł, ale również możemy liczyć na pomoc pracowników biura. Konieczne będzie przygotowanie naszego CV, najlepiej w języku docelowym lub też po angielsku. Dzięki temu pracodawca pozna nas z najlepszej strony. Podczas rozmów kwalifikacyjnych również powinniśmy wykazać się chociaż podstawową znajomością języka obcego.

Mając gwarancję zatrudnienia powinniśmy zainteresować się sprawami mieszkaniowymi. Wielu Polaków decyduje się na początku na wspólne mieszkanie z rodakami w wynajmowanych mieszkaniach – z pewnością jest to pewne rozwiązanie. Stałe miejsce pobytu jest niezbędne do tego, aby dopełnić formalności.

Podatki, zwroty, przywileje

Pracując poza granicami kraju koniecznie pamiętajmy o obowiązku płacenia podatków oraz rozliczeniach podatkowych. Po rozliczeniu będziemy mogli liczyć na zwrot podatku z Norwegii lub Szwajcarii. Ważną informacją dla osób emigrujących z rodziną jest to, że mogą oni wnioskować o zasiłek rodzinny, jaki oferuje od pierwszego dziecka Norwegia – taki zastrzyk finansowy z pewnością przyda się podczas pierwszych miesięcy życia w nowym miejscu. Dzieci imigrantów mogą również uczęszczać na bezpłatne zajęcia adaptacyjne.

Share: