Powrót z pracy za granicą. O czym musimy pamiętać?

3389
0
Share:
Powrót z pracy za granicą. O czym musimy pamiętać?

Praca za granicą, sezonowa lub stała, to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów na zdobycie większej ilości pieniędzy lub też nabycie nietypowego doświadczenia, które pragniemy wpisać w nasze CV. Na pracę za granicami Polski decydują się głównie młodzi ludzie – dla nich to szansa na oderwanie się od polskiego rynku pracy, wyrobienie nowych kontaktów. Osoby starsze decydują się zazwyczaj na pracę przy opiece nad seniorami. Po skończonej pracy musimy jednak uregulować pewne sprawy i zamknąć formalności. O czym koniecznie musimy pamiętać?

Zamknięcie rachunków bankowych, umów wynajmu mieszkania

Najważniejszym zagadnieniem podczas zbliżającego się powrotu do Polski jest zamknięcie wszelkich spraw formalnych – zazwyczaj jest to zamknięcie konta bankowego i przekierowanie wszelkich aktywów na konto krajowe. Nie zajmie nam to wiele czasu. Jeśli wynajmowaliśmy pokój czy mieszkanie konieczne jest spotkanie z właścicielem i wymówienie umowy. Zazwyczaj umowy na media nie są przepisywane na lokatora, więc tymi zagadnieniami nie musimy się martwić. Pamiętajmy o kaucji, która została wpłacona na poczet mieszkania – należy się nam jej zwrot!

Właściwe rozliczenie się z fiskusem

Po wyjeździe z krajów Unii Europejskiej koniecznie musimy pamiętać o tym, aby pod koniec roku podatkowego rozliczyć się z zagranicznym fiskusem. Wiele osób boi się tego zadania – niepotrzebnie. Obecnie w Polsce znajdziemy wiele biur podatkowych, które ułatwią nam zwrot podatku za pracę w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Wiele osób zapomina o tej możliwości. Podczas wypełniania zeznań podatkowych możemy również wnioskować o zwrot Kindergeld, czyli zasiłku na dziecko. Zasiłek ten obejmuje również obcokrajowców, a my sami możemy wnioskować o niego nawet do 4 lat wstecz, o ile oczywiście możemy udokumentować nasz pobyt i pracę.

Share: