Kiedy iść do lekarza

2211
0
Share:

Mało kto lubi wizyty u lekarza. W przychodniach zawsze jest bardzo wielu chorych ludzi, zwykle trzeba czekać w długiej kolejce albo już w rejestracji możemy dowiedzieć się, że dzisiaj nasz lekarz nas nie przyjmie. Jednak nawet jeśli chodzenie do doktora nie kojarzy nam się najlepiej, nie warto z nim zwlekać. Co powinno być dla nas sygnałem, że najwyższy czas udać się do przychodni?

Ból

Mimo że bólu nikt nie lubi i traktujemy go zazwyczaj jako coś co należy niezwłocznie zwalczyć, tak naprawdę jest on naszym sprzymierzeńcem. Dlaczego? Ponieważ to właśnie on stanowi swoisty sygnał alarmowy, który ma nam uświadomić, że z naszym organizmem jest coś nie tak. Skoro już o tym wiemy, warto nie lekceważyć bólu albo nie zbijać go od razu powszechnie dostępnym środkiem, ale zgłosić się z naszymi objawami do specjalisty.
Oczywiście, nie trzeba biec do lekarza od razu kiedy tylko zaboli nas głowa czy inna część ciała. Jeśli jednak ból jest silny, nietypowy, długo trwa lub często się powtarza – interwencja specjalisty może okazać się konieczna. Nie warto z nią zwlekać.

Niepokojące objawy

Nie zawsze to ból musi nas niepokoić. Czasem są to inne objawy, na przykład zawroty głowy, wysokie ciśnienie, dyskomfort podczas oddawania moczu. W erze powszechnego dostępu do internetu może nas kusić aby wpisać w wyszukiwarkę na przykład „endometrioza objawy” i sprawdzić, czy pokrywają się one z tymi, które obserwujemy u siebie. Nie warto tego robić. takie samodzielne poszukiwanie diagnozy może wprowadzić w nas bardzo wiele niepotrzebnego niepokoju. Dużo lepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, które oprze swoją diagnozę nie tylko na liście wymienianych przez nas objawów, ale również poprze ją obserwacją, badaniem pacjenta i szczegółowym wywiadem. Wpisanie w wyszukiwarkę „endometrioza objawy” może wydawać się prostsze, ale na pewno nie uzyskamy w ten sposób rzetelnej informacji na temat naszego stanu zdrowia.

Profilaktyka

Czy do gabinetu lekarskiego pukamy zatem tylko wtedy kiedy coś się dzieje? Niekoniecznie. Wskazane jest również zaglądanie do niego co jakiś czas kiedy wydaje nam się, że jesteśmy całkiem zdrowi. Warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, aby wykluczyć choroby, które być może jeszcze nie dają o sobie znać.
Przynajmniej raz w roku udajmy się do lekarza rodzinnego po skierowanie na badania krwi i moczu. Konieczne co sześć miesięcy zajrzyjmy też do dentysty na kontrolę stomatologiczną. Warto również wykonywać badania takie jak cytologia, USG czy mammografia.

Zapraszam po więcej informacji na stronę endometrioza objawy.

Share: