Jak przygotować się do badania krwi w laboratorium medycznym?

1442
0
Share:

Jedno z najpopularniejszych badań, jakie możemy wykonywać w laboratorium medycznym to badanie krwi. Większość osób wykonuje je albo w przypadku wykrycia poważnej choroby, albo też w wyniku koniecznych do przeprowadzenia badań, np. na wybranym stanowisku pracy.

Oczywiście takie podejście do tematu nie jest dobrym rozwiązaniem. Badania krwi powinno się przeprowadzać w miarę możliwości raz do roku. Okres ten powinien być krótszy np. wtedy, gdy wykonujemy intensywne ćwiczenia fizyczne. Jak przygotować się do takich badań, by zaoszczędzić sobie czasu i stresu?

Odpoczynek i dieta

Błędem wielu osób odwiedzających laboratorium medyczne w celu zbadania krwi jest nieprzestrzeganie zasad dotyczących odpowiedniej diety przed jej pobraniem. Koniecznie więc należy zadbać o to, by na badanie przyjść na czczo. Oznacza to, że nie tylko nie powinniśmy jeść śniadania, ale przede wszystkim musimy postarać się o lekkostrawną kolację.

Dobrą praktyką stosowaną przez wielu Pacjentów jest odpoczynek. Należy zadbać o to, by nie wykonywać żadnych, męczących ćwiczeń na co najmniej 15 minut przed pobraniem krwi. Jest to konieczne ze względu na fakt, że intensywny wysiłek może okresowo podnieść stężenie glukozy we krwi.

Koniec z lekami i… alkoholem!

Oczywiście nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować z naszego otoczenia wszystkie niezbędne leki. Niemniej warto sprawdzić, czy niektóre z nich nie wpłyną na badane parametry krwi. Przed badaniem nie zaleca się również stosowania witaminy C. Może ona skutecznie wpłynąć na niektóre, badane wartości.

Badania krwi nie można wykonywać również po spożyciu alkoholu (48 godzin). I nie chodzi tu o dobrze wszystkim znane promile. Wykonując badania w laboratorium medycznym tuż po „spożyciu” narażamy się na wzrost aktywności enzymatycznej, który może wpłynąć na wzrost liczby erytrocytów w badanej próbce.

Warto się zapytać…

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do sensowności przeprowadzanego badania w laboratorium medycznym, warto skontaktować się z kimś z jego personelu. Lepszym rozwiązaniem będzie ewentualne przeniesienie terminu badania, niż wykonanie analizy krwi na podstawie nieprawidłowych danych. Należy również uwzględnić, że niektóre badania laboratoryjne (również dotyczące krwi) nie wymagają przedsięwzięcia wyżej wymienionych obostrzeń.

Podsumowując, badanie krwi jest bardzo istotne i z pewnością warto je przeprowadzać. Niemniej zawsze warto się dowiedzieć, czy ze względu nie niedotrzymanie niektórych warunków warto je przeprowadzać. Każde laboratorium medyczne ma obowiązek nas o tym poinformować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Share: