Gniazda i wyłączniki zdalnie sterowane

2451
0
Share:
Gniazda i wyłączniki zdalnie sterowane

W każdym domu, czy zakładzie pracy mogą przydać się udogodnienia związane z obsługą urządzeń elektrycznych, czy z zarządzaniem źródłem światła. Można do tego wykorzystać zdalne wyłączniki lub gniazda.

Gniazdo zdalnie sterowane

Sterowanie najczęściej odbywa się przy pomocy specjalnego pilota, który umożliwia włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych. Jest to szczególnie przydatne przy tych urządzeniach, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Mogą być to na przykład klimatyzatory i wentylatory, czy lampy. Oprócz pilota, takie gniazda mogą być sterowane przez Bluetooth, a także przez moduł GPRS. Ten ostatni pozwala na to, by komendy wydawać nawet wtedy, gdy jest się oddalonym od domu na duże odległości – polecenia wysyła się do modułu sterującego smsem. Należy pamiętać, że gniazdo zdalnie sterowane jest zasilane przez moc 230V, a maksymalne jego obciążenie to 1000W. W gnieździe sterowanym radiowo (na pilota) zasięg może wynosić nawet 25 metrów.

Zdalne wyłączniki

To dość proste, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne urządzenia, pasujące do wszystkich nowoczesnych mieszkań i domów, ale także hoteli. Wyłącznik sterowany smartfonem albo pilotem działa dzięki odpowiednio zainstalowanemu modułowi. Taki włącznik instaluje się w standardowej puszce, jego zasilanie to 230V, a gabaryty są takie jak zwykłej połączeniowej kostki. Co ciekawe, oprócz puszki można schować go także w gniazdku, lampie domowej, lampie ulicznej, czy w obudowie małego urządzenia. Montaż polega na przecięciu przewodu zasilającego 230V, a następnie połączenie go przy pomocy kostki. Bardzo dużą wygodą jest to, że nie trzeba martwić się o zasilanie, wyłącznik sterowany smartfonem zasila bowiem sam siebie, przy czym pobór prądu jest minimalny. Moduł sterujący może odcinać i załączać obwód prądu. Takie technologiczne udogodnienie może sterować oświetleniem w ogrodzie i przed domem, a także pompami i wybranymi gniazdkami elektrycznymi. Zdalne wyłączniki można zamontować w rozdzielni elektrycznej (to znaczy w skrzynce domowej), co pozwoli na wyłączanie danego obwodu, czy fazy, na przykład ze względów bezpieczeństwa w czasie burzy. Nie ma wtedy potrzeby wyłączania bezpiecznika, a do tego można to zrobić z dowolnego miejsca w domu. Taka opcja przyda się także w sypialni, gdy przed snem chce się wyłączać kilka urządzeń elektrycznych jednocześnie. Zdalny wyłącznik jest także nieocenioną pomocą, gdy wyłącznik urządzeń jest w trudno dostępnym miejscu (np. bardzo wysoko, lub na zewnątrz). Zalet tego urządzenia jest naprawdę wiele.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://www.egniazdka.pl/urzadzenia-zdalnego-sterowania-c-12_330.html

Share: