Barszcz czerwony – pyszny i zdrowy

1837
0
Share:

Powoli zbliża się do nas jesień i zima, a wraz z nimi chłód i mróz. Idealną bronią jest tutaj spożywanie ciepłych, smacznych i zdrowych zup. Wśród nich prym zdecydowanie wiedzie barszcz czerwony.

Zalety barszczu czerwonego

Dlaczego akurat ta zupa jest tak bardzo wychwalana? Otóż przede wszystkim barszcz czerwony świetnie nadaje się zarówno do picia, jak i do spożywania jako danie obiadowe. Ponadto zawiera bardzo dużo witamin, szczególnie zaś C i witamin z grupy B. Oprócz tego jest to doskonałe danie, które rozgrzewa nas i dodaje sił. Pozostaje jednak kwestia tego, jak je przygotować?

Samodzielnie czy z pomocą?

Zasadnicze pytanie brzmi, czy lepiej jest wykonać barszcz czerwony z gotowego koncentratu czy może wykonać ów koncentrat samodzielnie? Starsze osoby na pewno odpowiedzą teraz, że w każdym przypadku powinno się samemu wykonać koncentrat – że jest to zdrowsze. Oczywiście dużo w tym racji, jednak często kiedy pracujemy do późna, nie mamy już czasu przygotowywać tradycyjnych koncentratów. Jednak czy produkty na półkach sklepowych rzeczywiście są tak niezdrowe?

Gotowy koncentrat barszczu czerwonego

Niektóre niestety tak. Generalnie lepiej jest unikać koncentratów w proszkach, które gwarantują nam pełnowartościową zupę w minutę. Są one jednak dobre do wypicia gdzieś w pracy, czy w domu do głównego dania. Warto jednak poszukać lepszych koncentratów gotowych, ale w postaci płynu. Taki koncentrat charakteryzuje się dość krótką datą ważności, ale za to świetnym smakiem. Jak wykonać taki barszcz czerwony oparty na koncentracie? W zasadzie wystarczy zagotować bulion, dodać koncentrat i przyprawy oraz ewentualnie dodatki w postaci np startych buraczków.

Warto także dodać, że zaletą takiego gotowego barszczu czerwonego jest to, że doskonale nadaje się on do picia.

Koncentrat barszczu czerwonego wykonany samodzielnie

Jak natomiast wykonać taki koncentrat barszczu czerwonego? To też nie jest specjalnie trudne. Wystarczy bowiem obrać, pokroić i zagotować buraczki, następnie dodać tam nieco soku z cytryny. Całość przelewamy do słoiczka i dodajemy przyprawy -ziele angielskie, pieprz czy liść laurowy. Wszystko wedle uznania. Na koniec zakręcamy słoiczek i gotowe! Odstawiamy go do piwnicy, czy w inne suche miejsce i mamy gotowy obiad. Sposób przygotowania jest banalnie prosty – wystarczy dodać koncentrat do bulionu i już!

Share: